logo yeni

MUVAFAKAT KONUSUNDA PERSONELE EŞİT DAVRANILMAMASINA DANIŞTAY NASIL BAKIYOR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

danistayAynı kurumda çalışan personelden bazılarının başka kurumlara naklen geçişine izin verilirken bazılarına izin verilmediği durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Başka bir kuruma naklen geçmek isteyip de geçişine kurumu tarafından muvafakat edilmeyenler, bazen bu durumu kabullenirken bazen de konuyu idari yargı yerlerinde dava konusu edebilmektedirler.

Muvafakat vermeme işlemlerine karşı açılan davalarda, idari yargı yerleri tarafından farklı kararlar verildiği de görülmektedir. Ancak, Danıştay’ın konuya ilişkin kararlarında, özellikle aynı durumdaki personelden bazılarına muvafakat verilirken bazılarına verilmemesi işlemin iptal sebebi olarak görülmektedir.

Muvafakat verilmemesi işlemine karşı açılan örnek bir davaya bakan Ankara 10. İdare Mahkemesi; uzun bir bekleme sonucu ihtiyaçlar göz önüne alınarak yapılan sınav sonucu davalı idarede göreve başlayan ve henüz meslekte bir yılını tamamlayan davacıya muvafakat vermemesine ilişkin dava konusu işlem de kamu yararı ve hizmet gerekleri yönünden hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar vermiştir.

İdare Mahkemesi kararını temyiz aşamasında değerlendiren Danıştay 5. Dairesi ise;

-İdarelere kamu görevlilerinin diğer kamu kurum ve kuruluşlarına naklen geçişleri konusunda takdir yetkisi tanıdığını, ancak mutlak ve sınırsız olmayan bu yetkinin kullanılması halinde, gerçekleştirilen işlemlerin kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından yargı denetimine tabi olduğunu,

-Kamu hizmetinin bütünlüğü ve devamlılığı ilkesi gereğince, kamu görevlilerinin özel koşullarına göre verimliliklerinin en yüksek olduğu ve hizmetlerinden en yüksek oranda yararlanılacak bir birimde çalıştırılmalarının kamu yararına uygun düşeceğini,

-Olayda, ihtiyaç gerekçesiyle işlemin kurulduğu söylenmekte ise de, davacı ile aynı durumda olan personele daha önce muvafakat verilmiş olduğu ve davacının hizmetine duyulan ihtiyacın hukuken geçerli belgelerle ortaya konulamadığının anlaşıldığını

İfade ederek, dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığına ve İdare Mahkemesi kararının bozulmasına Karar vermiştir.

Karar için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.