logo yeni

DİYANET PERSONELİ YURT DIŞINA DAHA RAHAT GİDECEK

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yurtdışı teşkilatında sürekli görevlere atanacak olanlar, diğer kurumların personeli hakkında uygulanan genel kurullara tabi olmayacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelikle, “Yurtdışında Sürekli Görevlendirilecek Personel Hakkında Yönetmelik"te değişiklik yapıldı.

Yurtdışı teşkilatında sürekli bir göreve atanacak memurlar ile diğer kamu görevlilerinin seçimi, atanması, çalışma usul ve esasları ile disiplin ve sicil işlemlerini düzenlemek amacıyla 13.1.2007 tarihinde yürürlüğe konulan “Yurtdışında Sürekli Görevlendirilecek Personel Hakkında Yönetmelik"; Türk Silahlı Kuvvetleri, Dışişleri Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelini kapsamı dışında bırakmıştı.

Bu Yönetmelik, kapsamı dışında tuttuğu personel dışındaki "5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununda belirtilen merkezî yönetim kapsamındaki kamu idareleri, sosyal güvenlik kurumları ile Dışişleri Bakanlığı kadroları kullanılmak suretiyle, yurtdışında sürekli görevlendirilecek personel" hakkında uygulanacak şekilde düzenlenmişti.

Ancak geçen 5 yıllık sürede, Yönetmeliğin kapsamı dışında kalmak ve kendi özel düzenlemeleri ile yurt dışı kadrolarında daha rahat personel görevlendirebilmek amacıyla, kurumların verdiği mücadele sonucunda, "Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı" personeli de kapsam dışına çıkarılmıştı.

Bugün yürürlüğe giren değişiklikle de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yurtdışı teşkilatında sürekli görevlere atanacak memurlar ile diğer kamu görevlileri genel Yönetmelik kapsamı dışına çıkarılmış oldu.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.