logo yeni

DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI KAÇ POLİSİ DİĞER KADROLARA ATADI?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

emniyetCHP Konya milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt, polislerin Devlet Personel Başkanlığı tarafından diğer kadrolara atanması hakkında Başbakan Davutoğlu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi hazırladı.

Önergede yer verilen bilgiler ve sorular şöyle:

“Kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" adıyla bilinen 6638 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 'Kanun 4 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yasanın iptali ile ilgili CHP'nin başvurusu Anayasa Mahkemesi gündemindeyken, içinde yer alan pek çok düzenlemenin yarattığı mağduriyetler de hemen her gün kamuoyuna yansımaktadır.

Yasanın " Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki son beş yıl içinde disiplin kurullarınca meslekten veya Devlet memurluğundan çıkarma cezasıyla tecziye edilmesi gerektiği halde 657 sayılı Kanunun 127 nci maddesine göre ceza verme yetkisi zamanaşımına uğradığı için cezalandırılmayan Emniyet Teşkilatı mensupları, bir ay içinde kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmek üzere İçişleri Bakanlığı tarafından Devlet Personel Başkanlığına bildirilir." şeklinde hükmeden 33. maddesi gereği bugün pek çok emniyet mensubu halihazırda görev başındayken Devlet Personel Başkanlığınca ataması yapılmak suretiyle görevden ayrılmak zorunda bırakılmıştır.

Başkanlığın ilgili yasa maddesine dayanarak polis memuru, komiser yardımcısı, komiser ve başkomiser rütbelerinde bulunanları "Genel İdari Hizmetler(GİH) memuru", Emniyet Amiri rütbesinde bulunanları "Şef", Emniyet Müdürü rütbesinde bulunanları ise "Araştırmacı" sıfatıyla atadığı dile getirilmektedir.

Bu bağlamda;                                                                                                                   -

1)Devlet Personel Başkanlığı, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten bu yana kaç emniyet mensubunun atamasını gerçekleştirmiştir?

2) Devlet Personel Başkanlığının başkomiser rütbelerinde bulunanları "Genel İdari Hizmetler(GİH) memuru" sıfatıyla atadığı doğru mudur? Doğru ise, Başkomiserliğin amirlik statüsüne haiz olduğu göz önünde bulundurulduğunda atama kararının gerekçesi nedir?

3)Devlet Personel Başkanlığı atamaları ile ilgili açılmış kaç dava bulunmaktadır?”

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.