logo yeni

SAĞLIK BAKANLIĞI EŞİ ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANLARIN YER DEĞİŞİKLİĞİNDE YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNİ BEKLEMEYECEK

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

saglik bakanligiSağlık Bakanlığı eşi özel sektörde çalışanların eş durumu yer değişikliği taleplerinde dikkate alınacak süre değişikliğinde kurum yönetmeliğinin değişmesini beklemeyecek.

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte yapılan değişiklikle eşi özel sektörde çalışan memurların yer değişikliği başvuru yapabilmesi için gerekli olan 3 yıllık süre, “son iki yılda 360 gün” olarak değiştirilmişti.

Ancak kurumların kendi yönetmeliklerinde halen eski hükmün yürürlükte bulunması sebebiyle, Genel yönetmelikte bulunan hükmün uygulanması gerekirken, bazı kurumlarda halen tereddüt olduğu görülüyor.

Sağlık Bakanlığı ise bu konuda doğru bir adım atarak, eşi özel sektörde çalışanların eş durumu yer değişikliği taleplerinde kendi yönetmeliklerindeki hükmün değişmesini beklemeden, Genel Yönetmelik hükümlerinin uygulanacağını bildirdi.

Bakanlığın bu konudaki yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Halen yürüklükte olan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin, Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği başlıklı 20 inci maddesinin 5 inci fıkrasındaki düzenlemede de “kesintisiz üç yıl” ibaresinin yer aldığı ve uygulandığı bilinmektedir.

Bakanlığımız mezkûr yönetmeliğinde gerekli değişiklikler yapılana kadar, personelin mağduriyetine sebep verilmemesi ve hukuki uyuşmazlığa neden olunmaması için, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin, Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği başlıklı 20 inci maddesinin 5 inci fıkrası kapsamındaki atama ve yer değişliği işlemlerinde, daha üst bir norm olan ve Bakanlığımız mevzuatının uyumlu olmak zorunda olduğu, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikteki ilgili hükümlerinin uygulanması hususlarını tensiplerinize arz ederim. “

İlgili yazı:

saglik es durumu yazisi

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.