logo yeni

YENİ BAKANLARIN ELİ KOLU BAĞLANDI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

mudur 2Dünkü Resmi Gazete’de yayınlanan Genelge ile Başbakanlık tarafından bazı istisnalar dışında tüm atamalar ve görevlendirilmelerin durdurulması, yeni Bakanların elini kolunu bağladı.

İlk Bakanlar Kurulu toplantısını yapma fırsatı bulamayan bakanlar atama yapamayacakları sürprizi ile karşılaştılar.

Atama ve görevlendirmeleri engelleyen genelge ile özellikle HDP’li bakanların sınırlandırılmasının amaçlandığı konuşulurken, diğer Bakanlar da bu kısıtlamadan etkilenecek. Bu sebeple yeni Bakanlar, ikinci bir talimata kadar, özel kalem müdürü ve bakanlıklardaki istisnai kadrolara açıktan veya naklen atama yapamayacak.

Ayrıca kamu kurum kuruluşlarında daire başkanı ve üstü boş kadrolara vekâlet, tedvir dahil tüm görevlendirmeler ile üyesi olunan uluslararası kuruluşlar ve anlaşmalar gereğince katılımın zorunlu olduğu toplantılar hariç tüm yurtdışı geçici görevlendirmelerde Başbakanlık’tan izin alınarak yapılabilecek. HDP’li AB Bakanı Ali Haydar Konca’nın başında bulunduğu AB Bakanlığı’ndaki görevliler de zorunlu toplantılar hariç bakan görevlendirmesi ile gittiklerinde ancak Başbakanlık izni ile Avrupa’da temaslarda bulunabilecek.

7 Haziran seçiminden sonra yeni hükümet kurulamaması nedeniyle seçim hükümeti niteliğindeki 63. Hükümet kurulana kadar görevde kalan hükümetin yaptığı atamalar muhalefetin tepkisine yol açmıştı. Muhalefet, geçici nitelikte olmasına rağmen hükümetin sadece 7 Haziran-7 Temmuz arasında 700’e yakın atama yaptığını belirterek konuyu Meclis’e taşımıştı. AKP hükümeti, son olarak seçim hükümeti kurulmadan hemen önce 55 atamaya daha imza atmış, bu da muhalefetin tepkisine neden olmuştu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, atamaların durdurulmasının usul gereği olduğunu belirtti.

Atamaları ve görevlendirmeleri durduran genelgeye buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.