logo yeni

ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMALARININ İPTALİNE İLİŞKİN MAHKEME KARARLARI NE ZAMAN UYGULANACAK?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

tbmm 3Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2014 yılında yapılan 1709 Şube Müdürü atamasına ilişkin olarak idari yargı yerleri tarafından verilen iptal kararlarının süresi içerisinde uygulanmadığı iddiaları konusunda soru önergesi verildi.

Milletvekili Nurettin DEMİR tarafından Meclis Başkanlığına sunulan soru önergesinde; 2014 yılı Nisan ayında 1709 şube müdürü ataması yapıldığı, atamaların aritmetik ortalama yerine sözlü sınav puanı esasında yapılmasının haksızlıkları gündeme getirdiği, atamalar sonucunda ortaya çıkan mağduriyetlerle ilgili olarak Danıştay ve İdare Mahkemeleri tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanmadığı ve atamaların yenilenmediği belirtildi.

Öte yandan, soru önergesi ile, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI ta rafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu sorular soruldu:

1-Danıştay 2. Dairesi tarafından bu zamana kadar verilen yürütmeyi durdurma kararları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından neden uygulanmamıştır? Yürütmeyi durdurma kararları ne zaman uygulanacaktır?

2-Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarına istinaden çıkarılan 2008/76 sayılı genelgeye neden uyulmamaktadır? Danıştay kararlarının uygulanmamasının gerekçesi nedir?

3-Ankara 9. İdare Mahkemesi 1709 şube müdürü atamasını esastan iptal etmiştir. Karar sonucunda atamalar iptal edilecek, sınavı kazanan adayların atamaları, aritmetik ortalama puanları çerçevesinde ne zaman yenilenecektir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.