logo yeni

UZMAN ERBAŞLAR MEMUR KADROLARINA GEÇİYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Uzman erbaşlar, 2 yıllık zorunlu hizmetlerini tamamladıktan sonra, görevlerinden ayrılarak sınava girmeksizin memur kadrolarına atanıyor. 

Türk Silahlı Kuvvetlerine uzman erbaş olarak girip 2 yıllık zorunlu hizmeti tamamlayanlar, görevlerinden kendi istekleriyle ayrıldıktan sonra, sınav ve adaylık şartlarına tabi olmaksızın Devlet memurluğu kadrolarına atanabiliyor.

Son dönemlerde kamu kurum ve kuruluşlarına bu şekilde atanma taleplerinde artış gözlenirken, talepler çoğunlukla belediyelerdeki "zabıta" kadrolarına oluyor.

Sözleşmeli erlerin maaşları, yaptıkları görevlere göre 1300-2000 lira arasında değişiyor. Doğu illerinde görev yapanlara ek ödemeler de yapılmakta. Zabıta maaşları ise 1500-2000 lira arasında değişiyor ve mesai ücreti alıyorlar.

İstanbul'daki belediyelere başvuru yoğun

İstanbul'da Çatalca Belediyesi'nin 3 zabıta ihtiyacı için 2 bin 500 uzman erbaş müracaatta bulunurken; Esenyurt Belediyesi'nin 30 zabıta kadrosu için 500, Silivri Belediyesi'nin 30  kadro için 446, Beykoz Belediyesi'nin 1 kişilik kadrosu için 194, Üsküdar Belediyesin'nin 19 kişilik kadrosu için 100 uzman erbaş başvuru yapmış. Beşiktaş Belediyesi de 17 uzman erbaşı kadrosuna almış.

Diğer şehirlerde de durum farklı değil

Manisa Belediyesi'nde 20 uzman çavuş zabıta olarak göreve başlarken, Muğla Belediyesi'ne 2 yılda 110 erbaş ve uzman çavuş zabıta olmak için başvuruda bulunmuş. İzmir Karşıyaka Belediyesi'nde 30 uzman çavuş görev yapıyor ve bu yıl da 550 başvuru yapılmış.

ekotrent.com

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.