logo yeni

ÖĞRETMENE ROTASYONDA YANDAŞ İDDİASI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

yer degistirmeTürk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, öğretmenlere  rotasyon uygulamasının sürgün anlamına geldiğini belirtti.

Bostan, okul müdürü, başmüdür yardımcıları ve müdür yardımcılarının kazanılmış bütün hakları ellerinden alınarak yerlerine hiçbir deneyimi olmayan, hiçbir sınavı kazanamayan ve üstüne üstlük İdare Mahkemeleri ve Danıştay kararları uygulanmayarak yandaşlar atanmaya devam edildiğini savunarak, “Bu zulüm ve hak gaspları yetmezmiş gibi şimdi de bütün öğretmenler rotasyona tabi tutularak sürgüne tabi tutulmak isteniyor. Bilindiği üzere, 17.04.2015 tarihli ve 29329 sayısıyla yürürlüğe giren Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile öğretmenlerin, hizmet sürelerine bağlı olarak, kademeli olarak zorunlu rotasyona tabi olacakları hükmü getirilmiştir. İlgili Yönetmelikte 4 Temmuz 2015'te yapılan değişiklikle aynı eğitim kurumunda 15 yıl görev yapan öğretmenlerin kendi isteği ile okul değiştirmemesi halinde zorunlu rotasyona tabi olacakları belirtilmiştir. Zorunlu rotasyon başvuruları 27 Temmuz 2015 Saat 17.00 kadar uzatılmıştır. Yer değiştirme işlemleri 31 Temmuz tarihinde sonuçlandırılacaktır" ifadelerini kullandı.

"Rotasyon ilçeler arasında"

Rotasyon uygulamasının öğretmenlerin mağduriyetine yol açacağını vurgulayan Bostan, "İlköğretim okulları ilkokul ve ortaokula dönüştürüldüğünde yöneticileri dahil her şeyleri değiştirilerek öğretmenlere yeni atama kararnameleri tebliğ edilmesine karşılık, bu kurumlarda dönüştürülme işleminden önce ve sonra geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilerek öğretmenler rotasyona zorlanmaktadır. Yönetmelikte aranan aynı eğitim kurumunda 15 yılını tamamlamış olma şartı bu öğretmenlerimiz bakımından gerçekleşmemektedir. Diğer yandan sınav puanıyla atanan öğretmenlerimizin de tercihlerine atanamamaları halinde kazanılmış haklarının korunmayarak resen düz liselere atanmaları ihtimali söz konusudur. Başlangıçta rotasyonun ilçe içerisinde yapılacağı belirtilerek öğretmenlerin mağdur edilmeyeceği ifade edilerek oluşan tepki azaltılmaya çalışılmıştı. Ancak bugün gelinen noktada rotasyonun ilçeler arasında planlandığı gerçeği ortaya çıkmış bulunmaktadır.” dedi.

"Yandaşlara peşkeş çekilmek istenen kaç okul var?"

İstanbul'da proje okulu olarak belirlenen toplam 11 okulun atama yapılabilecek okullar arasında yer almadığını belirterek, "Bu okullar şunlardır: İstanbul Erkek, Profesör Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler, Kabataş Erkek, Cağaloğlu Anadolu, Vefa, Çapa Fen, Hüseyin Avni Sözen, İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar, Türkiye Futbol Federasyonu Meral-Celal Aras Spor, Kadıköy Anadolu, Kadıköy Atatürk Fen gibi en yüksek puanlı okullardan öğretmenler gidecek ancak bu okullara öğretmenler puan üstünlüğüne göre atamaları yapılmayacaktır. Peki, bu okullara kimler atanacaktır? Kimlerin atanacağı bellidir. Elbette yandaşlar atanacaktır. İstanbul Çekmeköy ilçesinde rotasyona girmesi gereken öğretmenlerin sisteme girişi unutulduğu belirtilmektedir. Yine Cemal Diker ve Bostancı İlkokulunda rotasyona tabi öğretmenlere başka okulları tercih seçeneklerinin açılmadığı ifade edilmektedir. Üsküdar Capitol Ortaokulunda din dersi öğretmeni rotasyonda, ancak seçenek listesinde gösterilmemektedir. Böylece hak etmeyenler norm içerisine gireceklerdir. Bu şekilde İstanbul'da ve Türkiye genelinde kapatılan daha doğrusu yandaşlara peşkeş çekilmek istenen kaç okul bulunmaktadır?" şeklinde konuştu.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.