logo yeni

15 YILINI DOLDURAN ÖĞRETMENE ROTASYON YAKLAŞIYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen14Aynı okulda uzun süre görev yapan öğretmenlerin rotasyona tabi olmasına ilişkin uygulama başlıyor. Bu yılki uygulamaya göre, 30 Eylül tarihi itibarıyla aynı okulda 15 yıl veya daha fazla görev yapan öğretmenler rotasyona tabi olacaklar.

15 yıllık süre dikkate alındığında rotasyona tabi olacak öğretmen sayısının yaklaşık olarak 13 bin civarında olduğu belirtiliyor. 850 bin öğretmen arasından % 1.5 gibi bir orana tekabül eden bu sayı, yönetmelik değişikliği ile süre artırılmadan önce 40 bin kişi civarında idi.

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz haftalarda, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde rotasyon kararında düzeltme yapmasaydı, eğitimcilerin deyimiyle “Cumhuriyet tarihinin en büyük öğretmen göçü” yaşanacaktı. Yönetmeliğin ilk haline göre, aynı okulda 12 yılını dolduran öğretmen oranı yaklaşık %5 civarındaydı.

Rotasyon ile ilgili olarak özellikle genç öğretmenlerden olumlu tepkiler gelirken, konuyla ilgili olarak Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Rotasyonu genç öğretmenler merkeze geleceklerini düşünerek istedi ama atama puan üstünlüğüne göre yapıldığına göre bu doğru değil. Genç öğretmenleri yanılttılar ve daha önemlisi öğretmenin sahip olduğu ve istediği zaman yer değiştirme hakkı elinden gitti. Kazanılmış hakları bakanlığa devredildi.” ifadesini kullanmıştı.

Öğretmenlere rotasyon uygulamasının ayrıntıları için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.