logo yeni

YURT MÜDÜRÜ ATAMALARININ VE DAYANAK MADDENİN İPTALİ İÇİN DAVA AÇILDI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adalet2YURT-KUR tarafından duyuru yapılmadan mülakatla yurt müdürü kadrolarına atama yapıldığı iddiaları sonrasında Türk Eğitim Sen tarafından bu atamaların iptali için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne yazılı başvuruda bulunulmuştu.

Türk Eğitim Sen’den yapılan açıklamada yapılan başvurunun, 6639 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 22. Maddesiyle 638 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen Geçici 13. Maddenin birinci ve üçüncü fıkraları gerekçe gösterilerek  reddedildiği, bu sebeple, başvurunun reddine ilişkin işlemin ve duyuruya açılmadan yapılan tüm yurt müdürü atamalarının  yürütmesinin durdurulması için dava açıldığı belirtildi.

Sendika ayrıca, işlemlerin iptali  dışında, 6639 sayılı Kanunun 22. Maddesiyle 638 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen Geçici 13. Maddesinin 3. Fıkrasında “atamaya ilişkin somut kriterlere ve duyuruya yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin” Anayasaya aykırı olması nedeniyle somut norm denetimi yapılmak üzere dosyanın Anayasa Mahkemesine gönderilmesi talebinde de bulunulduğunu belirtti.

Dava dilekçesi

 

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.