logo yeni

ÖĞRETMENE ROTASYON YER DEĞİŞTİRME HAKKININ GASPIDIR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen 2Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğretmenlere uygulanacak rotasyonun hak gaspı olduğunu söyledi.

Öğretmenlerin %0.6-%1.5’i etkilenecek

Koncuk twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Rotasyondan bu yıl etkilenecek öğretmen sayısı bir rivayete göre 13 bin, bir rivayete göre ise 5.700’dür. Rotasyondan bu yıl etkilenecek öğretmen sayısı 13 bin ise bu toplam öğretmen sayısının yüzde 1.5’i, 5.700 ise yüzde 0.6'sı yapar.” ifadelerini kullanarak, bu rotasyonun hiç kimseyi mutlu etmeyeceğini belirtti.

Anlamsız ve faydasız bir rotasyon

Öğretmenlerin yüzde 1,5’i ya da yüzde 0,6'sının ilçe grupları içerisinde yer değiştirmesinin son derece anlamsız ve faydasız olduğunu ifade eden Koncuk, “Oranların bu kadar az olması, öğretmenlerin kızgınlığının da bu kadar az olması anlamına gelmemektedir. Neden mi? Hala anlamayanlara sözüm yok.

Meseleye ilke bazında bakıyoruz. Öğretmenlerin yüzde 1.5’ine ya da yüzde 0.6’sına yer değiştireceksiniz diye, yüz binlercesini kızdırdığınızı anlamadınız.” dedi.

Yer değiştirme hakkının gaspıdır

Koncuk rotasyonun tekrar gözden geçirilmesini isteyerek, “Çünkü, rotasyonla öğretmenlerin kendi iradelerinde olan yer değiştirme hakkı ellerinden alınmıştır. Bu anlamda rotasyon bir hak gaspıdır.” ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.