logo yeni

SEÇİMDEN SONRA 663 ATAMA YAPILMIŞ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

burokratCHP Grup Başkanvekili Levent Gök bugün TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, seçim sonrası yapılan atamaları eleştirdi.

Gök, seçim sonrası yapılan atamalarla ilgili içtihat niteliğinde olan Danıştay 5. Dairesi’nin kararına vurgu yaparak, “Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?”   ifadelerini kullandı.

Grup Başkanvekiili Gök, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra 663 atama yapıldığını belirterek şunları söyledi:

”7 Haziran’dan sonra oluşan yeni Meclis yapısı içerisinde bir istifasını sunmuş ve yeni kurulacak hükümetin başlama tarihine kadar usuli ve şekli işlemleri yapmakla görevli bulunan bir hükümet hala kendisini 7 Haziran’dan önceki hükümet gibi algılıyor ve tasarruflarda bulunuyor. İktidardan düşmüş bir parti, hükümet görevini devredeceği hükümete kadar geçici hükümet işlevi görür. Sadece devletin rutin şekli görevlerini yerine getirir. Sanki kendi hükümetmiş gibi davranacak bir pozisyon içinde değildir. İktidardan düşmüş olan hükümet istifasını sunup kabul edildiği süreçten bugüne kadar çıkardığı kararnamelerle, 663 üst düzey atamayı gerçekleştirmiştir.

Bunların içinde kaymakamlar, elçiler, devletin bütün bakanlıklarının kadrolarına doldurulan atamalar var. Bilim ve Teknoloji Başkanlığı gibi çok önemli kurumlara 663 atama, üçlü kararnameyle, bakanlar kurulu kararnamesiyle iktidardan düşmüş bir hükümet tarafından gerçekleştirilmiştir. Büyükelçisinden adalet müfettişine, gençlik ve spor müşavirinden, kalkınma, bilim ve sanayiden, MSB’ye, Çalışma Bakanlığı’ndan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, İçişleri, Maliye, Ulaştırma… bütün bakanlıklarla ilgili 663 üst atama. Nedir bu telaş? Yangından mal kaçırıyorsunuz? Bu teammüllere uygun mudur, ahlaka uygun mudur?  663 kişi, hepsi elimizde. Tek tek nereye hangi kuruma hangi tarihte atandığını biliyoruz.”

Seçim sonrasında yapılan atamalarla ilgili Danıştay kararına yer vererek, söz konusu atamaların iptal edilebileceği hususunu iki hafta önce haber yapmıştık. Konuya ilişkin ayrıntılar için buraya bakabilirsiniz.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.