logo yeni

7 HAZİRAN 2015 SONRASI YAPILAN ATAMALAR İPTAL EDİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

atama3 Kasım 2002 Milletvekilliği Genel Seçimlerinden hemen sonra ve yeni hükümete görev teslimi öncesinde yapılmış atamaların iptal edilmesine Danıştay tarafından olumlu bakılması, 7 Haziran 2015 Milletvekilliği Genel Seçimlerinden sonra yapılan atamalara ilişkin benzer sonuçların da ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

7 Haziran 2015 Milletvekilliği Genel Seçimlerinden bugüne kadar geçen sürede, Bakanlar Kurulu Kararıyla, müşterek kararnamelerle ve atamaya yetkili ilgili amirler tarafından, kamu kurum ve kuruluşlarına çeşitli unvanlarda atamaların yapılmasına devam edildiği görülmektedir. Güvenoyu almış bir Hükümetin görev başında olmaması, yeni Hükümet kuruluncaya kadar görevi yürütmekle görevlendirilmiş bir Hükümet tarafından atamaların yapılıyor olması, bu atamaların hukuki yönünü tartışmalı hale getiriyor.

Ancak, daha önceki yıllarda benzer şekilde yapılan atamaların iptal edilmesi üzerine açılan davalarla ilgili olarak Danıştay tarafından yapılan değerlendirmelerde, söz konusu atamaların kamu hizmeti gereklerine ve kamu yararına aykırı bir şekilde siyasi amaçla yapıldığından hareketle karar verildiği görülmektedir.

Örnek bir olayda;

İl Sağlık Müdür Yardımcılığı görevine naklen atanan Devlet memurunun atama işleminin iptal edilerek eski görevi olan Sağlık Memurluğuna atanmasına ilişkin işleme karşı dava açılmıştır.

Davaya bakan İdare Mahkemesi, İl Sağlık Müdür Yardımcılığına atanan davacının, bu kadro için gerekli olan hizmet süresi ve eğitim koşulunu taşıdığı, atamanın kazanılmış hak aylığı dikkate alınarak yapıldığı, idarenin sürekliliği ilkesi gözönünde bulundurulduğunda atamada siyasi bir nitelik bulunmadığını belirterek, atamanın iptali işlemini iptal etmiştir.

Temyiz aşamasında konuyu değerlendiren Danıştay 5. Dairesi;

*4.11.2002-19.11.2002 tarihleri arasında çeşitli il Sağlık Müdür Yardımcılığı kadrolarına yapılan atamaların kamu hizmeti gereklerine ve kamu yararına aykırı bir şekilde siyasi amaçla yapıldığı gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı tarafından iptal edilmesi kapsamında, davacının da atamasının iptal edilmiş olduğu,

*11.1.2002 tarihinden 4.11.2002 tarihine kadar 11 aylık sürede İl Sağlık Müdür Yardımcılığı görevlerine 87 adet atama yapıldığı halde, 3 Kasım 2002 Milletvekilliği Genel Seçimlerinden hemen sonra (yeni hükümete görev teslimi yapılmadan kısa bir süre önce) 4.11.2002-19.11.2002 tarihleri arasında ise davacıyla birlikte 41 İl Sağlık Müdür Yardımcılığı kadrosuna atama yapıldığı,

*İl Sağlık Müdür Yardımcılıkları görevlerine acil atamayı gerektirecek somut bir nedenin varlığının ortaya konulamadığı,

*Bu şekilde yapılan atamaların kamu yararı ve hizmet gerekleriyle bağdaşır bir yanının olamayacağı

değerlendirmelerinde bulunarak, atama işleminin iptalinin iptaline karar veren İdare Mahkemesi kararını bozmuştur.

Öte yandan, söz konusu kararda; iptal bu tür atama işlemlerinin kişiler yönünden kazanılmış hak doğurmayacağı da belirtilmiştir.

Danıştay Kararı için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.