logo yeni

İL İÇİ EŞ ÖZRÜ ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMEN DAVAYI KAZANDI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adaletAnadolu Eğitim Sendikası üyesi bir öğretmen, eşinin çalıştığı ilçe ile görev yaptığı ilçe arasında 100-115 km olmasına karşın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eş durumu atamasının yapılmaması işlemine karşı açtığı davayı kazandı.

Antalya Bölge İdare Mahkemesi verdiği kararda, aile birliği ve bütünlüğünü sağlayan Anayasanın 41. Maddesini hatırlatarak, bu madde ile aileyi parçalanmaktan kurtarmanın, bireyleri bir arada tutmak suretiyle ailenin huzur ve mutluluğunu devam ettirmenin ve bu yolla kamu görevlilerine ailevi kaygılardan uzak bir biçimde gerekli çalışma ortamı sağlamanın amaçlandığını belirtti.

Mahkeme kararında, davacının eş durumunun ve aile birliğinin göz önüne alınması gerektiği sonucuna vararak, davacının eş durumu mazereti nedeniyle istediği nakil talebinin reddedilmesi işleminde hukuka uyarlık bulunmadığına hükmetti.

Konuyla ilgili olarak Anadolu Eğitim Sendikasından yapılan açıklamada ise,  “Bakanlığa, önümüzdeki yaz dönemi özür durumu atamalarında il içi eş özrü mağduriyetini giderecek “İL EMRİ”nin yanı sıra “ “İLÇE EMRİ”nin de verilmesini tavsiye ederiz. Bu hakların verilmemesi üzerine aynı mağduriyeti yaşayacak öğretmenlerimizin yanlarında olacak ve her türlü hukuki desteği sağlayacağız. Ailesinden uzak hiçbir öğretmenimiz kalmamalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Karar:

ogretmen ilici ozur1ogretmen ilici ozur2ogretmen ilici ozur3

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.