logo yeni

calisanlar2 copy

MECLİS ATARKEN AKRABAYA BAKMIYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

 

CHP’li Ali Özgündüz, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Bahattin Eroğlu adlı memurun, TBMM eski Başkanı Mehmet Ali Şahin’in akrabası olduğu, bu nedenle araştırmacı kadrosuyla Meclis’te işe alındığı iddialarına yer verdi. Özgündüz, Eroğlu’nun geçtiğimiz aylarda Safranbolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, bazı kamu kurumlarının yemek ihalesinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla tutuklandığını da soru önergesinde belirtti.

Önergeye TBMM Başkanı Cemil Çiçek adına Başkanvekili Mehmet Sağlam tarafından şöyle cevap verildi:

“Bahattin Eroğlu, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme bölümü mezunudur. Eroğlu, 1995 - 1999 arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Hukuk Müşavirliğinde daktilograf, 1999 - 2005 arasında İstanbul Esenler Belediyesi’nde zabıta memuru, 2005 - 2011 arasında ise Karabük Safranbolu Belediye Başkanlığında Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Başkanlık Makamı 23 Mart 2011’de, 1. Büyük Millet Meclisi Binası’nda (Kurtuluş Savaşı Müzesi) görev yapmak üzere Basın ve Halka İlişkiler Müdürlüğü müze araştırmacısı kadrosuna naklen atamıştır.

Eroğlu, tutuklanmasını takiben, Başkanlık Makamının 7 Şubat tarihli onayı ile ve Devlet Memurları Kanunu gereğince tutuklandığı tarihten geçerli olarak görevden uzaklaştırılmış ve açıkta kaldığı süre içinde hak ve yükümlülükleri yerine getirilmiştir. Ayrıca ilgili hakkındaki iddialar hususunda inceleme, gerekirse soruşturma yapmak üzere Başkan Müşaviri Mehmet Önal ve Müşavir Haydar Dinçer görevlendirilmiştir. Soruşturma raporunda, ilgili hakkındaki iddianamenin hazırlanması ve adli soruşturmanın gizliliğinin kalkmasından sonra incelemeye ve soruşturmaya devam edileceği belirtilmiştir.

Safranbolu Sulh Ceza Mahkemesi, ilgili hakkında 24 Şubat tarihinde tahliye kararı vermiştir. Eroğlu hakkında isnat olunan suç fiilinin niteliği, başka bir kamu kurumundaki hizmete ilişkin olduğu ve halen Kurumumuzda istihdam edildiği hizmet dikkate alındığında soruşturmaya konu olan fiilin hizmetin devamına engel olmadığı anlaşılmıştır. Görevden uzaklaştırma tedbirinin kaldırılarak, ilgilinin görevine iadesine karar verilmiştir.”

Önergede yer alan “TBMM eski Başkanlarından Mehmet Ali Şahin’in akrabası olması nedeniyle TBMM’de işe başladığı iddiaları doğru mudur?” sorusuna ise, Sağlam tarafından “Kurumumuz çalışanlarının kimlerle akraba olduklarına dair Kurumumuzda bir kayıt tutulmamaktadır” şeklinde yanıt verildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.