logo yeni

MEMUR HANGİ HALLERDE CAN GÜVENLİĞİ MAZERETİYLE NAKLEN TAYİN İSTEYEBİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

infaz koruma memuru 3Atamaları zorunlu yer değiştirme kapsamında yapılan Devlet memurlarının, atandıkları yerlerdeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlamadan, çeşitli mazeretlerine istinaden başka yerlere atanmaları ya da görev yapmakta oldukları yerlerde kalmaya devam etmeleri mümkün olabilmektedir.

Yer değiştirme suretiyle atamaya tabi olan memur, bulunduğu yerdeki zorunlu çalışma süresini tamamlamadan; sağlık veya aile birliği ya da can güvenliği mazeretine istinaden isteği üzerine başka bir yere atanabilmektedir.

Can güvenliğine istinaden yer değiştirme

Bulunduğu yerde görev yapması; kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birinin can güvenliğini tehdit altında bırakacak olan memur, can güvenliği mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Öte yandan, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında hakkında koruyucu tedbir kararı alınan memur da, can güvenliği mazeretiyle yer değişikliği isteyebilir.

Can güvenliği mazeretiyle yer değiştirmek isteyen memur, aynı bölgedeki başka bir hizmet alanına; görev yaptığı hizmet bölgesinde ihtiyaç bulunmaması durumunda ise diğer hizmet bölgelerine atanabilir.

Bu şekilde yapılacak atamalarda, kurumların özel yönetmeliklerinde belirtilen atama dönemleri içerisinde olunup olunmadığına da bakılmaz.

Mazeretin belgelendirilmesi

Can güvenliği mazeretine istinaden başka yere atanma talebinde bulunulabilmesi için; kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birinin, memurun bulunduğu yerde kalmasının can güvenliğini tehdit altında bırakacağının adli veya mülki idare makamlarından alınacak belgeyle belgelendirilmesi gerekiyor.

Öte yandan, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hükümlerine istinaden memurun yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için, söz konusu Kanunun 4/1/a maddesi uyarınca hakkında adli makamlarca işyerinin değiştirilmesine ilişkin koruyucu tedbir kararı alınmış olması gerekiyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.