logo yeni

ÖĞRETMENLERİN ROTASYON UYGULAMASININ DURDURULMASI TALEP EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

yer degistirmeMilli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkarılan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile öğretmenler için rotasyon uygulaması başlamıştı.

Uygulamaya göre, öğretmenler 12 yıldan başlayan ve 8 yıla kadar azalacak olan sürelerle aynı okulda görev yapması durumunda rotasyona tabi olacak. Sendikalardan ve öğretmenlerin büyük bir kesiminden tepki gören yer değiştirme uygulamasının, seçimlerle birlikte hükümetin değişecek olması sebebiyle kaldırılması talep edildi.

Eğitim-Sen ve Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığına yazı yazarak öğretmenlerin rotasyon uygulamasının kaldırılması talebinde bulundular.

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığına yazdığı yazıda, “İl içinde rotasyon olarak adlandırılabilecek uygulama sebebiyle, 2014-2015 öğretim yılında çok sayıda öğretmenimiz salt bulunduğu eğitim kurumunda 12 yılını doldurduğu için kendi isteği dışında yer değişikliğine zorlanarak mağduriyet yaşayacaktır. Görev yapmakta olduğu eğitim kurumunda herhangi bir başarısızlığı olmadan, yıllardır görev yaptığı okulundan, ders verdiği öğrencilerinden ayrılmak zorunda kalacak olan öğretmenlerimizin çalışma şevk ve huzuru bozulacağı için eğitim-öğretim hayatının sağlıklı işleyişi zarar görecektir. Ayrıca, ilçe gruplarının belirlenmesinde km hesabı vb somut kriterlere yer verilmemiş, valiliklere çok geniş takdir hakkı tanınmıştır. Bu durumun, özellikle küçük şehirlerde ilçe gruplarının belirlenmesinin güçlüğü göz önüne alındığında mağduriyetlere yol açması kaçınılmazdır. Bazı illerde ilçe grupları oluşturulamamıştır. Oluşturulan bazı ilçe gruplarında ise ilçeler arasında çok fazla mesafe bulunmaktadır.” gerekçeleri ile rotasyon uygulamasının yeni bir çalışma yapmak üzere ertelenmesi talebinde bulundu.

Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yazılan yazıda ise, “Bilindiği gibi 7 Haziran 2015 günü 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri gerçekleştirilmiş, seçimin resmi olmayan sonuçları açıklanmıştır. Bununla birlikte 62. Hükümetin görevi de resmi olarak sona ermiştir. Sendikamız ve binlerce öğretmenin beklentisi doğrultusunda, yeni hükümet kuruluncaya ve Milli Eğitim Bakanı belirleninceye değin rotasyon uygulamasından vazgeçilmeli, bu yıl uygulanmayacağı da bir Genelge ile kamuoyuna duyurulmalıdır.” talebine yer verildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.