logo yeni

MEMURLARIN EĞİTİM GÖRECEKLERİ YERE NAKLEN ATANMASI ZORUNLU MU?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

memur 7Lisans veya yüksek lisans ya da doktora eğitimi gördüklerini ya da göreceklerini gerekçe göstererek, ilgili eğitim kurumunun bulunduğu yere atanmak ya da o yerde kalmak isteyen Devlet memurlarının talepleri kurumları tarafından farklı şekillerde karşılık bulabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile bu Kanuna dayanılarak çıkarılan “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik”te, memurların yer değiştirmeye ilişkin taleplerinde hangi mazeretlerinin dikkate alınacağı hususlarına da değinilmiştir. Ancak bu düzenlemelerde, yer değiştirme suretiyle naklen atamalarda memurların eğitim durumlarının bir mazeret olarak kabul edilebileceğine dair herhangi bir hükme rastlanmamaktadır.

Eğitim mazeretiyle naklen atanma sorunu

Devlet memurları, lisans veya yüksek lisans ya da doktora eğitimi gördüklerini ya da göreceklerini gerekçe olarak ileri sürmek suretiyle kurumlarından, eğitim görecekleri yerlere naklen atanma veya bu yerlerden başka yere atanmama yönünde talepte bulunabilmektedirler.

İlgili mevzuatta memurların öğrenim mazeretine dayalı naklen atanma taleplerine ilişkin herhangi bir düzenleme yer almadığından, bu konuda kurumlara göre ya da amirlere göre değişen farklı uygulamalar ortaya çıkabilmektedir.

Ancak, eğitim mazeretiyle naklen başka yere atanmak ya da olduğu yerde kalmak isteyen memurlara kurumları tarafından takdir yetkisi çerçevesinde kolaylıklar sağlanabileceği gibi, kurumlar tarafından çıkarılacak özel yönetmeliklerle memurların eğitim mazeretine istinaden naklen atanmalarına imkan tanınabileceğini düşünmekteyiz.

Öte yandan, eğitim mazeretine istinaden naklen atanma talepleri karşılanmayan memurların açtıkları davalarda, yer değiştirme talebinin karşılanmaması yönündeki işlemlerin iptaline karar verildiği de görülmektedir.

Konunun çözüme kavuşturulması gerekir

Eğitim mazeretine istinaden naklen atanma talebinde bulunmaya ya da görev yapılan yerde kalmaya ilişkin taleplerin karşılanmasına ilişkin genel bir düzenlemenin bulunmaması, bu mazereti olan memurlar hakkında kurumları tarafından farklı uygulamalar yapılmasına neden olmaktadır. Öte yandan, bu konularda açılan davalarda verilen yargı kararları üzerine yapılan uygulamalar sonucunda da uygulamada memurlar arasında farklı durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Bu çerçevede, Devlet memurlarının eğitimlerini sürdürebilmelerinin ve yeni veya üst eğitimler alabilmelerinin önündeki engellerden biri olduğunu düşündüğümüz bu sorunun çözümü ve kurumlar arasında bu konuda uygulama birliğinin sağlanması ile memurlara eşit davranılması için, yer değiştirme suretiyle atamalarda göz önünde bulundurulan mazeretler arasına memurun eğitim mazeretinin de dahil edilmesini sağlayacak şekilde, genel Yönetmelikte düzenleme yapılması gerektiğini memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.