logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLAR HİZMET SINIFLARININ DIŞINDA GÖREVLENDİRİLEBİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

personel8657 sayılı Kanun ile belirlenmiş olan 10 hizmet sınıfından birine dahil kadroda görev yapan Devlet memurlarının, diğer hizmet sınıflarına ait bir görevi yapmak üzere asaleten atanmadan görevlendirildikleri durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Devlet Memurları Kanunu, “Hiç bir memur sınıfının dışında … çalıştırılamaz.” demiş ve hangi hallerin bu duruma istisna teşkil edeceğini de düzenlemiştir.

Kanuna göre; memurların, 657 sayılı Kanuna tabi kurumlar arasında ve kurumlarının muvafakatıyla öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıflardaki bir kadroya naklen atanmasının yanı sıra görev ve unvan eşitliği gözetilmeksizin kurumları tarafından kurum içinde aynı veya başka yerdeki diğer kadrolara naklen atanabilmeleri mümkün olabilmektedir.

657 sayılı Kanunda yer alan düzenlemelerden;

-Memurların bulundukları hizmet sınıfının dışında görev alamayacakları,

-Usulüne uygun olarak atanmaları şartıyla, memurların başka bir hizmet sınıfında görev almalarının mümkün olabileceği

anlaşılmaktadır.

Hizmet sınıfı dışında görevlendirme

Özellikle yardımcı hizmetler sınıfı kapsamında bulunan kadrolarda görev yapan personele, genel idare hizmetleri sınıfına dahil kadrolara ait bazı görevlerin gördürüldüğüne uygulamada rastlanabilmektedir.

Ancak YHS personelinin, hizmet sınıfının değişmesini sağlayacak herhangi bir atama işlemi olmaksızın, GİH Sınıfı kapsamındaki görevleri yürütmelerinin hukuki bir yönü olmadığı gibi, yapılan görevlendirme karşılığında ilgili personelin ilave bir ödeme alması da söz konusu değildir.

Öte yandan, bu şekilde usule uygun olmayan hizmet sınıfı dışı görevlendirmelerden dolayı ilgili Devlet memurlarının bazı sıkıntılarla karşılaşması da söz konusudur. Bu konuda yaşanan sıkıntılar çerçevesinde yargıya intikal eden hususlarda, Danıştay 5. Dairesi tarafından verilen Kararlarda (Örnek:  K:2006/6717 sayılı, K:2005/3655 sayılı), memurların kadrolarının bulunduğu hizmet sınıfı dışındaki bir sınıfa ait görevde çalıştırılmalarının hukuka uygun olmadığına hükmedilmiştir.

Bu itibarla, 657 sayılı Devlet memurları Kanununda konuya ilişkin yer alan açık hüküm ve Danıştay kararlarına baktığımızda;

-Devlet memurlarının kadrolarının bulunduğu hizmet sınıfı dışında görevlendirilemeyeceğini,

-Amirlerin bu şekilde görevlendirme yapma yoluna gitmekten kaçınmaları gerektiğini,

-Bu şekilde görevlendirilecek memurların, söz konu görevlendirmenin hukuka aykırı olduğunu ve bu görevlendirmeyi kabul edemeyeceklerini (hukuka aykırı emir uygulaması çerçevesinde) ilgili amirlerine iletmelerinin uygun olacağını

memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.