logo yeni

EŞ DURUMU TAYİNİNDE EŞLERİN UNVANIN AST/ÜST OLMASI ÖNEMLİ Mİ?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

aile2Devlet memurlarının aile birliği mazeretine dayalı olarak yer değiştirmeleri de mümkün olabilmektedir.

Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde, eşlerin aynı kurum ya da farklı kurum personeli olma durumlarına göre farklı uygulamalar söz konusudur.

Aile birliği mazeretine istinaden yer değiştirme

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte, "Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği" düzenlemesine de yer verilmiş olup, ayrıca "Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarda Göz önünde Bulundurulacak Hususlar" da belirtilmiştir.

Yönetmelikte yer alan düzenlemeye göre;

**Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği talebinde bulunan memur; kamu personeli olan eşinin kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkânının bulunmaması veya zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde olması hallerinde, eşinin bulunduğu yere atanır.

**Eşlerin her ikisinin de aynı kurumda çalışıyor olması halinde, kurumun daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu yerdeki eşin yanına atama yapılır.

**Eşlerin farklı kurumlarda çalışıyor olması halinde, kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak, her iki kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yerdeki eşin yanına atama yapılır.

**Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği talebinde bulunan memur; eşinin milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olması durumunda, eşinin bulunduğu yere ataması yapılır.

Öte yandan söz konusu Yönetmelik, yer değiştirme suretiyle atamalarda;

-Devlet memurlarının dengeli bir şekilde dağılımının sağlanması amacıyla, ilgililerin öğrenimi, uzmanlığı, iş tecrübesi, mesleki bilgisi gibi özellikleri ile boş kadro durumunun da kurumlar tarafından göz önünde bulundurulacağını

-İlgili mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan kamu görevlilerinin atandıkları yere, görev süresiyle sınırlı olmak üzere memur olan eşlerinin de atanmasında norm kadro hükümlerinin uygulanmayacağını

hükme bağlamıştır.

Naklen atamada eşler arasında ast/üst ayrımı

Devlet memurlarının yer değiştirmelerine ilişkin düzenlemelerde, aile birliği mazeretine istinaden memurun yer değiştirme taleplerinin karşılanması aşamasında, yer değiştirme talebinde bulunan memurun ve kamu personeli olan eşinin kadro unvanlarının birbirine göre ast/üst olma durumuna bakılacağına ilişkin herhangi bir hüküm yer almamaktadır.

Bu nedenle, yer değiştirme talebinde bulunan veya zorunlu yer değiştirmeye tabi olan memurun, aynı ya da farklı kurumda çalışan kamu görevlisi eşinin bulunduğu yere atanma veya bulunduğu yerde kalma talebi değerlendirilirken;

**Farklı kurumlarda olunduğunda; kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yer dikkate alınarak atama yapılacaktır.

**Aynı kurumda olunduğunda; kurumun daha fazla hizmet ihtiyacı bulunan yere atama yapılacaktır.

Aile birliği mazeretine istinaden bu şekilde yapılacak naklen atama işlemlerinde, eşlerin kadro unvanlarının birbiriyle ast/üst olma durumuna ise bakılmaması gerekeceğini memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz..

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.