logo yeni

4 ÜNCÜ SINIFI BİTİRİP 8 İNCİ SINIFI TAMALAMAMIŞ ENGELLİLER MEMUR OLABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

engelli 5İlköğretim 4 üncü sınıftan sonra eğitimlerine devam etmemiş ya da izleyen sınıflardaki eğitimlerini tamamlamamış engellilerin, ilkokul mezunu olarak memurluğa girmeleri mümkün olabilmektedir.

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik ile; ilkokul, ortaokul, ilköğretim ve özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunlarının kura usulüne tabi olarak memuriyete girebilmelerine imkan tanınmıştır.

Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından verilen bir görüş yazısında (3.5.2014 tarih ve 957773 sayılı); "4 üncü sınıfı bitirenlerin ilkokul düzeyinde eğitim görmüş oldukları, 5 inci sınıftan ayrılmış veya beşinci sınıf için açık ortaokula kayıt yaptırmış olanların ilkokul mezunu sayılacağı değerlendirilmektedir." denilmiştir.

Yönetmelik hükmü ve konuya ilişkin görüşe göre, 4 üncü sınıfı bitirenlerin ilkokul mezunu sayılmakta ve ilkokul mezunu engellilerin kura usulü ile Devlet memuriyetine girebilmeleri mümkün olabilmektedir.

Bu itibarla, engelli memur alımı için yapılacak kura başvurularına, 4 üncü sınıfı bitirmiş ancak 8 inci sınıfı tamamlamamış olan engellilerin de ilkokul mezunu olarak başvuruda bulunabileceklerini düşünmekteyiz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.