logo yeni

YAKLAŞAN EKPSS YERLEŞTİRMESİ ÖNCESİNDE ENGELLİ KADROLARINDA BOŞ DURUMU

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

engelli2Milletvekilleri tarafından verilen soru önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, engelli kadrolarının durumu hakkında bilgi verdi.

Yaklaşan engelli yerleştirmesi öncesinde Bakan Faruk ÇELİK tarafından verilen bilgiye göre, 24 bin engelli kadrosu halen boş durumda. Bu ay içinde yapılacak EKPSS yerleştirmesi ile 4.682 kadroya atama yapılacak.

En fazla boş kadro sayısı 5 kurumda

Engelli istihdamı bakımından en fazla boş kadroların bulunduğu kurumlar ise Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Diyanet, Kamu Hastaneleri ve Halk Sağlığı Kurumu.

Rakamlara göre, Ocak 2015 itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarında engellilere tahsis edilen kadro sayısı 60 bin 730 iken bu kadrolardan 36 bin 242'si dolu, 24 bin 488'i ise halen boş durumda. Faruk Bakanı Çelik, 24 bin 488 adet boş kadrodan toplam 22 bin 209'unun sadece 5 kuruma ait olduğunu belirtirken bunları ise Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı olarak sıraladı.

Bazı kurumlar bilgi vermiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e göre, TBMM Genel Sekreterliği, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, MİT Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Ziraat Bankası ve Halk Bankası, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve bu Kanun çerçevesinde yürürlüğe konulan "Engelli KPSS ve Engellilerin Devlet Memurluğu'na Alınmaları Hakkında yönetmelik" kapsamında bulunmadığı gerekçesiyle istihdam edilen engelli personele ilişkin verileri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında bulunmuyor.

Kamu kurum ve kuruluşları kadrolarının %3 ü kadar engelli memur çalıştırmak zorunda iken, çalıştırdıkları engelli personel ile ilgili verileri de Devlet personel Başkanlığına iletiyorlar.

Belediyelerdeki kadro durumu

Bakan Çelik, mahalli idarelerdeki engelli kadroları hakkında da bilgi verdi. Bu kurum ve kuruluşlarca engellilere tahsis edilmesi gereken kadro sayısının 2 bin 315 olduğunu bunların bin 239'nun dolu, bin 76'sının da boş bulunduğunu belirten Çelik tüm kamu kurum ve kuruluşlarında engelli memur istihdam edilebilecek toplam boş kadro sayısını da 25 bin 564 adet olarak bildirdi. Çelik kamu kurumlarında istihdam edilen engelli memurların 7 bin 984'ünün kadın, 28 bin 258'isinin de erkek olduğunu kaydetti. Çelik, 2015'te engelli alımı yapılacak kadroların kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlendiğini ve bakanlığına intikal ettirildiğini belirtirken bunlara ilişkin değerlendirme çalışmalarının da devam ettiğini sözlerine ekledi.

Engeli kadrosu boş olan kurumlar; 15 bin 632 ile MEB, bin 347 ile Adalet Bakanlığı, 2 bin 446 ile Diyanet İşleri, bin 774 ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı ve bin 10 ile de Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.