logo yeni

ENGELLİ İSTİHDAMINDAKİ ZORUNLU KOTA UYGULAMASINDA SIKINTILAR VAR

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

engelli-4Engellilerin istihdamı konusunda uygulanan zorunlu kota sisteminin özel sektörde ve özellikle de kamu sektöründe daha etkin bir şekilde hayata geçirilmesine ihtiyaç duyuluyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan, “2015 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı” Eki 2015 Yılı Programı yayımlandı. Programda, engelli istihdamına ilişkin bazı bilgiler ile hedeflere de yer verildi.

Programa göre, engellilerin istihdamı konusunda uygulanan zorunlu kota sisteminin özel sektörde ve özellikle de kamu sektöründe daha etkin bir şekilde hayata geçirilmesi ihtiyacı bulunuyor. Bu açıklamadan, kamu sektörünün engelli istihdamı konusunda kota zorunluluğuna uygun hareket etmediği anlaşılıyor.

Öte yandan, engelli istihdamının teşviki kapsamında Hazine Müsteşarlığı tarafından sosyal sigorta primi işveren payı karşılanan engelli sigortalı sayısının 2014 yılı Temmuz ayı itibarıyla 60.837 olduğu bilgisine de yer verilen Programda, engelli istihdamı konusunda bazı rakamlardan da söz edildi.

Programda yer alan bilgilere göre;

-2014 yılı Haziran ayı itibarıyla kamuda çalışan engelli memur sayısı 34.08’dir.

-Açık engelli kontenjanı sayısı 23.545’tir.

-2014 yılında kamuda 5.971 kadroya engellilerin yerleştirilmesinin hedeflendiği ve Ekim ayı itibarıyla 5.767 kadroya yerleştirme yapıldı.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.