logo yeni

ENGELLİLER İŞÇİ VEYA MEMUR OLARAK İŞE NASIL GİRER?

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

engelli3Engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarında işe girebilmesi, engellilerin istihdamına yönelik olarak çıkarılmış olan düzenlemeler çerçevesinde mümkün olabilmektedir.

Engellilerin memur olması

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik;

-Ortaöğretim, önlisans ve lisans düzeyinde mezun veya sınavın geçerlik süresi içerisinde mezun olabilecek durumda olanların, girecekleri Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı sonucuna göre,

-İlkokul, ortaokul, ilköğretim ve özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunlarının ise kura usulü sonucuna göre

adayların tercihleri esas alınarak Devlet memuru kadrolarına yerleştirileceklerini hükme bağlamıştır.

Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarında engelli olarak memur kadrolarında görev almak isteyenlerin, eğitim seviyeleri itibariyle; engelli memur alımı için yapılacak Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına katılarak başarılı olması ya da kura usulüyle personel alımı için ilan edilecek kadrolara başvuruda bulunması gerekmektedir.

Engellilerin işçi olması

Engelli olanların kamu kurum ve kuruluşlarında İş Kanunu hükümleri çerçevesinde işçi olarak işe girebilmesi için Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğüne müracaat etmeleri  gerekmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.