logo yeni

ENGELLİ MEMUR ALIMINA İLİŞKİN SORUNLAR BAKANA SORULDU

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

engelli3Engelli memur alımına ilişkin sınavlar sonucunda atama yapılacağı duyurulan kadro sayısının azlığının yanı sıra, sınav ve atama işlemlerinden kaynaklanan aksaklıklardan dolayı duyurulan kadroların bile doldurulamaması nedeniyle engelli istihdamında yaşanan sıkıntılar soru önergesine konu edildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Celal DİNÇER, Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde; yapılan ÖMSS (yeni adıyla EKPSS) sınavları sonucu atananların sayısının azlığı ve atamalarda karşılaşılan hata ve eksiklikler ile çalışamaz durumda olmalarına rağmen sınava kabul edilen ve kazandıktan sonra ataması yapılmayanlar nedeniyle kadrolar boş kalmasından, süreli rapora dayanarak başvuruda bulunanların işe alınmasından ve bir işe yerleştirilenlerin çeşitli nedenlerle tekrar sınavlara başvurmasından dolayı şikayetler olduğunu belirtti.

Milletvekili DİNÇER, konu hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İSLAM tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sordu:

1-Başvuruda bulunduğu işte engelli nedeniyle çalışamayacak durumda olan bireylerin sınav kazandıktan sonra bu gerekçeyle işe yerleştirilmediği ve kadronun boş kaldığı dorumudur? Sayın Fatma ŞAHİN’in bir TV programında ambulansla sınava getirdik dediği engelli vatandaşlarımızın işe yerleştirildiyse geliş-gidişleri nasıl sağlanmaktadır? Son beş yıl içinde bu durumda kaç engelli vatandaşımız vardır? Bu durumun yaşanmaması için nasıl bir çalışma yapılmaktadır?

2-Sınavlara “süreli raporu” bulunan engelli vatandaşlarımız kabul ediliyor mu? Kabul ediliyorsa rapor süresi bitiminde nasıl bir işlem yapılmaktadır?

3-Engelli bireylerimiz için yapılan bu yerleştirme sınavlarını KPSS gibi yılda iki kez yapmayı düşünüyor musunuz?

4-Sınav tercihleri seçenekleri arasına “bildirdiğim tercihler dışında herhangi bir boş kadroya atanmak istiyorum” seçeneğini dahil ederek boş kalması muhtemel kadroların da doldurulması yolunda bir çalışmanız olacak mıdır?

5-Engelli vatandaşlarımızın işe yerleştirilmelerinde rastlanan bu sıkıntıları giderecek bir çalışmanız var mıdır? 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.