logo yeni

ENGELLİ KADROLARINA DOĞRUDAN ATAMA YAPILABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

engelli2657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılan düzenlemeye göre kamu kurum ve kuruluşlarının toplam dolu kadro sayılarının % 3’ ü oranında engelli personel çalıştırmaları zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu kanuni mecburiyeti dile getirerek bazı mahalli idarelerin engelli kontenjanını eski adıyla ÖMSS, yeni adıyla EKPSS’ yi veya kura usulünü kullanmadan doğrudan atama yapmak yoluyla doldurmak istedikleri görülebilmektedir.

Bu şekilde memur olabileceklerini düşünen adaylardan tarafımıza gelen mail ve sorular dolayısıyla hazırladığımız bu yazıda engelli kontenjanının doğrudan kurumlar tarafından atama yoluyla doldurulup doldurulamayacağını inceleyeceğiz.

Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav Ve Kura Usulü Hakkında Yönetmeliğin 2011 yılında çıkarılması ile engelli memur adaylarının kamu kurumlarında işe girmeleri de merkezi sınav ve kura usulüne tabi kılınmıştır.

Bu Yönetmelikte yapılan düzenlemeler gereğince, ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunları ÖMSS(EKPSS) sonucunda yapılan merkezi yerleştirme ile ilköğretim(ortaokul) mezunları ise kura usulüne uygun olarak memur olabilmektedirler. Bu anlamda Yönetmeliğin 15 inci maddesinde engelli memur adaylarının ancak Özürlü Memur Seçme Sınavı (EKPSS) veya kura usulü sonuçlarına ve tercihlerine göre ilan edilen Devlet memuru kadrolarına yerleştirilecekleri ifade edilmiştir.

Bu düzenlemeler bize göstermektedir ki, bir kamu kurumunun engelli personel kontenjanını doldurma zorunluluğunu bahane ederek merkezi yerleştirme veya kura usulü dışında doğrudan istediği kişileri ataması mümkün değildir. Halihazırda uygulanan bu sistem engelli vatandaşlarımızı işe girebilmek için torpil arama, siyasilerin kapılarını aşındırma gibi mecburiyetlerden kurtarmış olması sebebiyle de uygulanabilecek en iyi sistem olarak görünmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.