logo yeni

PERSONEL ALIM İLANINDAKİ İFADELER RAHATSIZLIK YARATTI

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

ilan2Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğüne personel alımına ilişkin ilan metninde yer alan ve adaylarda aranacak niteliklere yer verilen bölümde kullanılan ifadeler, soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşındı.

Milletvekili Şafak PAVEY tarafından verilen soru önergesinde; Aralık 2013 tarihinde Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü adına verilen iş ilan metninde aranan vasıflar yazılırken son derece incitici ve çoğunlukla engellileri aşağılamak için kullanılan tanımların seçilmiş olduğu ve ilan metninin “Adaylarda aranacak Şartlar,” bölümünde “Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel özürlü olmadığını, şaşılık, körlük, topallık, işitme kaybı, çehrede sabit eser, uzuv noksanlığı, kekemelik ve benzeri engeller bulunmadığını, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünce bölge hastaneleri olarak belirlenen Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek (sağlık kurulu raporu başvuru aşamasında gerekli olmayıp, sözlü sınav sonucu başarılı olarak atanmaya hak kazanan adaylardan istenecektir)” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi.

Milletvekili PAVEY,  Adalet Bakanı Sadullah ERGİN tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu sorulara da önergesinde yer verdi:

1-Bir görev için gereken fiziksel şartlar tanımlanırken; toplumsal önyargıları kışkırtacak ve çoğunlukla engelliler için hakaret amaçlı kullanılan; şaşı, kör, topal gibi incitici terimler neden seçilmiştir?

2-Bakanlık yaptığı hatayı özür dileyerek telafi etmek niyetinde midir?

3-Adalet Bakanlığının bütün kurumlarında ne kadar personel çalışmaktadır ve bunun ne kadarı engelli çalışandır?

4-Bakanlığın çeşitli kadrolarında, “engelli çalışan” kesinlikle istemediği bu duyuru ile vurgulanan Adalet Bakanlığı engelli çalışan kotasını ne kadar doldurmuştur?

5-Henüz doldurmamış olduğu engelli kotası kadrolarını hangileri olduğunu ve ne zaman doldurmayı düşündüğünü açıklayacak mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.