logo yeni

EKPSS'NİN KPSS'YE GÖRE DEZAVANTAJLARI

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

engelli3EKPSS’ nin, KPSS’ ye göre farklı kurallara tabi olması nedeniyle ortaya çıkan dezavantajlar ile bu iki sınav arasındaki farklı uygulamaların yol açtığı adaletsizlikler ve  bu durumun düzeltilmesi hakkındaki talepler soru önergesine konu edildi.

Ankara milletvekili Prof. Dr. Zühal TOPÇU EKPSS sürecinin problem ve belirsizliklerle dolu olduğunu belirttiği önergesinin metni:

"ÖSYM’nin gerçekleştirdiği ve engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak uygulanan eski adı ÖMSS yeni adı EKPSS olan sınav uygulamalarının problemlerle ve belirsizliklerle dolu olduğu bilinmektedir.

Bu konu ile ilgili olarak;

1. ÖSYM tarafından yapılan ve tarihleri belli olan diğer sınavlar gibi EKPSS(ÖMSS) sınavının tarihlerinin daha önceden belirli olmamasının sebepleri nelerdir?

2. EKPSS(ÖMSS) sınav tarihlerinin sürekli değişmesinin yarattığı mağduriyetleri nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz?

3. KPSS sınavlarına giren adaylara yılda 2 kez tercih hakkı verilirken, EKPSS (ÖMSS)sınavına giren vatandaşlarımıza neden 1 defa tercih hakkı verilmektedir?

4. EKPSS(ÖMSS) adaylarına senede 1 defa tanınan tercih hakkının düzensiz tarihlerde yapılmasına nasıl bir çözüm bulmayı düşünüyorsunuz?

5. KPSS sınavı sonrasında adayların tercih sisteminde 30 tercih hakkı bulunmaktayken EKPSS’ye giren adayların tercih hakkının 15 olmasının nedenlerini açıklar mısınız? Bu uygulamayı ne zaman düzeltmeyi düşünüyorsunuz?

6 Bakanlığınıza bağlı birimlerde boş olan kadrolara engelli atamaları neden hala gerçekleştirilmemektedir?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.