logo yeni

ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMALARI KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPILDI

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

engelli-ogretmenMilli Eğitim Bakanlığı’nda istihdam edilen engelli öğretmen ve diğer personele ilişkin açıklama yapıldı.

Bakan Nabi AVCI imzası ile yapılan açıklamada şöyle denildi:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında Bakanlığımızca yapılan engelli personel istihdamı, Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Söz konusu Yönetmeliğin 11 inci maddesi çerçevesinde Bakanlığımızın yurtdışı teşkilatı hariç, toplam dolu memur kadro sayısının %3’ü oranında engelli personel kontenjanı belirlenmektedir.

Bilindiği üzere, 2011 yılından önce her kurum engelli personel istihdamına yönelik sınavı kendi bünyesinde yapmakta iken, 2011 yılında ilgili yönetmelikte yapılan değişiklik ile engelli memur sınavlarının Engelli Memurlar ve Özürlü Memur Seçme Sınavı’nın(ÖMSS)merkezi olarak yapılması hükme bağlanmıştır. Bakanlığımızca 1983 yılından bu güne kadar taşra teşkilatına atanmak üzere toplam 9.447 engelli personel istihdamı yapılmıştır.

ÖMSS sınavı sonucuna göre, kurumumuzda açık bulunan engelli kadrolarına istihdam edilecek personele ilişkin taleplerimiz ilgili yönetmelik gereği her yılın Ekim Ay’ı sonuna kadar Devlet Personel Başkanlığına bildirilmekte, engelli personel istihdamına yönelik başvuru yerleştirme iş ve işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir.

Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 53 üncü maddesi ve ilgili mevzuat uyarınca 2012 yılında yapılan ÖMSS sınavına katılanlar arasından puan üstünlüğüne göre 46 öğretmenlik alanı için 25 Haziran - 01 Temmuz 2013 tarihleri arasında başvurular alınmış,08.07.2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Talim ve Terbiye Kurulu’nun 07.07.2009 tarih ve 80 sayılı kararları kapsamında öğretmenlik için aranılan özel ve genel şartlarını taşıyanlar arasından 312 engelli öğretmen ataması yapılmıştır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.