logo yeni

ÖMSS' DE DİYANET MAĞDURİYETLERİ DEVAM EDİYOR

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

Ağustos ayında yapılan ÖMSS tercihleri sırasında, nitelikleri uymadığı halde Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarına tercihte bulunduğu için halen devam eden yerleştirmelere başvuramadıklarını belirten adayların şikayetleri Meclis'e taşındı.

Bilindiği gibi geçen yıl yapılan tercihlerde adayların çok büyük kısmının gerçekleştirmesi mümkün olmayan nitelikler kılavuza konunca, engelli memur kadrolarının büyük kısmı boşta kalmış ve bu konu şikayet konusu olmuştu.

Niğde milletvekili Doğan ŞAFAK kendisine ulaşan ÖMSS mağduriyetlerini şöyle dile getirdi: 

"Geçen yıl Ağustos ayında, Özürlü Memur Seçme Sınavı’na (ÖMSS) giren ve başarılı olan adaylar; yaptığı tercihler sonucunda, işitme engellerinin bulunmasına rağmen, İl Müftülüklerine müezzin ve kayyım olarak atandıklarını, fakat İl Müftülüklerinin, adaylara şartlarının tutmadığını, İmam hatip lisesi mezunu ve Diyanet İşleri Başkanlığından tasdikli hafızlık belgesinin olmasının gerektiğini ve yapılan hata nedeniyle mağdur olduklarını tarafıma bildirmişlerdir.

Bu durum neticesinde; Diyanet İşleri Başkanlığının ilgili birimi ile telefonla görüşme yaparak, yapılan hata sonucunda ne gibi bir düzeltme yapılacağını sorduğumda; yetkili kişi “Yapılan yanlışlığın farkında olduklarını ve en kısa sürede çözüleceğini” söylemiştir.

Yapılan hata yüzünden bir yıl süre beklemek zorunda kalan aynı adaylar; 2013 yılı Şubat ayında, internet ortamından tekrar tercih yapmak istediklerinde, ekranda “yerleştirmeniz olduğundan dolayı tercih yapamıyorsunuz” diye bir uyarı yazısı çıktığını, bu sebepten dolayı tercihlerinin gerçekleşmediğini ve mağduriyetlerinin devam ettiğini dile getirmişlerdir.

Bu doğrultuda;

1)Ülke genelinde, Özürlü Memur Seçme Sınavı’na (ÖSMM) giren ve başarılı olan kaç aday vardır? Bu adayların kaç tanesi aynı nedenlerden dolayı mağdur olmuştur?

2)İşitme engelinin bulunmasına rağmen, İl Müftülüklerine müezzin ve kayyım olarak atanan kaç aday vardır?

3)Zaten bedensel engeli olan ve bu sınavları bir umut olarak gören vatandaşlarımıza, yapılan bu hatanın telafisini nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz?

4)Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, 2013 yılı Mart ayı içerisinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılacak engelli personel atamasının ertelenmesinin, bu yapılan hata ile bir ilişkisi var mıdır?"

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.