logo yeni

ÖMSS'DE AYNI HATALAR TEKRAR EDİLİYOR

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

29 Nisan 2012'de ÖMSS (Özürlü Memur Seçme Sınavı) yapılmış, ancak ilk yerleştirme sonucunda işe girme umuduyla bekleyen engellilerimizin hayalleri yıkılmıştı.

Kurumların nitelik belirlemedeki hataları yüzünden duyurulan kadroların yüzde 35 gibi büyük bir kısmı boşta kalmıştı.

Ne yazık ki 2012 yılında, işsiz engellilerimizin eğitim durumları ve mevcut nitelik durumlarıyla ilgili hiçbir ön araştırma ya da çalışma yapılmadan yerleştirmeye gidilmiş; bunun sonucunda da ortaöğretim düzeyinde 3.052 kadronun 878’i, ön lisans düzeyinde1.574 kadronu 481’i, lisans düzeyinde 2.132 kadronun 1.133’ü, yani toplam 6.758 kadronun 2.492’i boş kalmıştı.

Belli unvanlarda personel istihdam edilmek istenirken, söz konusu alanlarda ÖMSS’ye giren kişi sayısı dikkate alınmamış ve başka unvanlarda ise sınırlı sayıda ilana çıkılmıştı.

Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığının kadro ve nitelik seçiminde hata yapması bu sonucu doğurmuş, çok sayıdaki imam-hatip veya kuran kursu öğreticisi kadrosu boş kalmıştı.

2013 yılı Şubat ayında yeni bir yerleştirme yapılmaya çalışırken, ilan edilen kadroları incelediğimizde, büyük çoğunlukla geçen seneki hataların tekrar edildiğini görmekteyiz. Diyanet İşleri Başkanlığının yine çok büyük oranda, boş engelli kontenjanlarını imam-hatip ve kuran kursu öğreticisi ile doldurmakta ısrar ettiğini ve hala bu kadrolar için 7241 ve 7239 kodlu nitelik olan “Diyanet İşleri Başkanlığınca Verilen … Yeterlik Belgesine Sahip Olmak” niteliğini aradığını görmekteyiz.

Diyanet’in bu soruna çözüm olarak, geçen yıldan farklı bir şekilde, imam-hatip ve kuran kursu öğreticisi kadrolarının önemli bir kısmında aranan öğrenim düzeyleri düşürdüğünü ve boş kadroların arasına (50) kadar veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosu yerleştirdiğini görsek de, bu durumun engelli memur adaylarını tatmin etmeyeceği ortadadır.

Görünen o ki, Diyanet İşleri Başkanlığının ısrarı nedeniyle Şubat ayında yapılacak yerleştirmelerde de boş kalan kadroların haberini yapmak zorunda kalacağız. Halbuki engelli istihdamında samimi olan bir kurumun bu kadroların önemli bir kısmını 4001, 3001 ya da 2001  kodlu nitelik aranan kadrolara çevirmesi sorunların çözümü için yeterli olabilirdi.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.