logo yeni

ENGELLİLERİN EK YERLEŞTİRMESİ KONUSU KARIŞIK

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

Engellilerin istihdamına yönelik yeni projeler konusunda açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, 2013 başında ek yerleştirme yapılacağını söyledi.

2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) sonucuna göre bu yıl 6 bin kişinin atamasının yapıldığını hatırlatan Çiftçi, aynı sınava göre 2013 başında ikinci bir atama yapılacağını belitti. Açıklamasında ayrıca, engellinin ya da ailesinin iş yeri açabilmesi için rehberlik hizmeti sunulacağını, zihinsel ya da ruh sağlığı engeli olanların sivil toplum örgütlerinin projeleriyle açılacak ''korumalı iş yeri''nde istihdam edileceğini ifade etti.

Yapılan bu açıklamaya reğmen, ek yerleştirmesi konusunda adaylar endişeli.

İlk yerleştirmede kadrolar boş kalmıştı

29 Nisan 2012 de ÖMSS (Özürlü Memur Seçme Sınavı) yapılmış, ancak ilk yerleştirme sonucunda kurumların nitelik belirlemedeki hataları yüzünden duyurulan kadroların yüzde 35'i boş kalmıştı.

İlk yerleştirmede; ortaöğretim düzeyinde 3.052 kadronun 878’i, ön lisans düzeyinde1.574 kadronu 481’i, lisans düzeyinde 2.132 kadronun 1.133’ü, yani toplam 6.758 kadronun 2.492’i boş kalmıştı.

Kadroların boş kalmasında; belli unvanlarda personel istihdam edilmek istenirken, söz konusu alanlarda ÖMSS’ye giren kişi sayısı dikkate alınmadan, aday sayısından daha fazla sayıda ilana çıkılması ve başka unvanlarda ise sınırlı sayıda ilana çıkılmış olması rol oynamıştı.

Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığının hatalı kadro ve nitelik seçimi ile Devlet Personel Başkanlığının buna göz yumması olaya farklı bir boyut katmıştı. Oysa ki bu konuda en fazla duyarlılığa sahip olarak diğer kurumlarımıza örnek olması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı, yıllardır doldurmadığı çok sayıda özürlü kontenjanını bir anda doldurmaya kalkınca başarılı olamamıştı. Üstelik boş kontenjanlarını imam-hatip veya kuran kursu öğreticisi kadrosuyla doldurmaya çalışıp bir de bu kadrolar için daha da zorlaştıracak nitelik arayınca, söz konusu kadrolara başvuracak engelli memur adayı bulunamamıştı. Diyanet bu kadrolar için ilahiyat lisans mezunu olmanın dışında bir de “Diyanet İşleri Başkanlığınca Verilen İmam-Hatiplik, Müezzin-Kayyımlık Belgesine Sahip Olmak” gibi ağırlaştırıcı şartlar aramıştı.

İlk yerleştirmedeki bu fiyasko üzerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yaptığı açıklamalarda 2012 yılı sonuna kadar ikinci bir yerleştirmenin yapılacağını söylemiş, ancak daha sonra bunun mümkün olamayacağını ve mevzuatın yılda bir defa yerleştirme yapılmasına imkan verdiğini söyleyerek, 2013 yılı Şubat ayında yerleştirmenin olacağını ifade etmişti. (Oysa, yerleştirmenin bir defa yapılacağına dair herhangi bir düzenleme mevcut değildi.)

Ek yerleştirme endişeyle bekleniyor

Ek yerleştirme tarihi konusundaki yapılan çelişkili açıklamalar, verilen sözlerin tutulmaması ve daha önceki yerleştirmede yaşanan sorunlar nedeniyle, ek yerleştirmenin 2013 başında yapılacağı konusunda ve yapılsa bile gereği gibi yapılacağı konusunda adaylarda endişe hakim.

Umarız hem Diyanet İşleri Başkanlığı, hem Devlet Personel Başkanlığı ve hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapılan yanlışlardan ders çıkarırlar ve 2013 yılı ilk aylarında gerçekleştirmesi planlanan yerleştirme için engellilerin gerçekten istihdamı yönünde belirlemeler yapar ve endişeleri boşa çıkarırlar.

logo1

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.