logo yeni

calisanlar2 copy

ENGELLİLERİN MEMUR KADROLARINA YERLEŞTİRİLMELERİ NASIL OLUYOR?

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

engelli2657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak çalıştırdıkları personele ait kadrolarının en az %3’ünde engelli çalıştırmak zorunda olan kamu kurum ve kuruluşlarına ait çeşitli unvanlardaki memur kadrolarına engellilerin yerleştirilmesi, kura veya merkezi sınav (EKPSS) sonucuna göre yapılmaktadır.

Engellilerin memur kadrolarına yerleştirilmesi

Engellilerin Devlet memuriyetine ilişkin kadrolara yerleştirilmesinde, EKPSS sonucu ve kura sonucu yerleştirme yöntemleri kullanılmaktadır.

**Ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunu engellilerin memur kadrolarına yerleştirilmesi, EKPSS’de aldıkları puan esas alınarak yapılır. Adaylar ilan edilen kadrolara, EKPSS puanlarına ve yapacakları tercihlere göre yerleştirilir. Aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınır.

**İlkokul, ortaokul, ilköğretim ve özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu engellilerin memur kadrolarına yerleştirilmesinde kura yöntemi uygulanır. Adaylar, kura ile yerleştirme talep eden kamu kurum veya kuruluşlarından durumlarına uygun koşulların bulunduğu kadrolar için tercihte bulunmak suretiyle kuraya katılırlar.

**Engellilerin öğretmen kadrolarına yerleştirilme işlemleri, EKPSS sonuçları kullanılarak Millî Eğitim Bakanlığınca yapılır.

**Engellilerin EKPSS veya kura sonucu dışında memur kadrolarına yerleştirilmeleri ve atanmaları, memuriyete alınmaya ilişkin genel hükümler çerçevesinde yapılır.

Engellilerin EKPSS veya kura ile memur kadrolarına yerleştirilemeyeceği durumlar

Engellilerden;

-Memur olarak çalışmakta olanlar (başka hizmet sınıflarına ait kadrolar ile eğitimleriyle ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolara yerleştirilmek için başvuru hali hariç) yerleştirilmek için başvuruda bulunamaz.

-Diğer kanunlarla memurluğa atanmaları engellenenler, yerleştirilmek için başvuruda bulunamaz.

-EKPSS veya kura sonucuna göre atanmak için aranılan koşulları taşımayanlar, yerleştirilmek için başvuruda bulunamaz.

-Herhangi bir kadroya yerleştirilen ancak atanamayan adaylar, aynı dönem içerisinde yapılacak yerleştirmeler için başvuruda bulunamaz.

EKPSS ile ilgili sık sorulan sorulara ve cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.