logo yeni

ENGELLİ MEMUR SAYISI 40 BİNİ GEÇECEK

Aktif . Yayınlanma EKPSS Haberleri

engelli 32015 yılı kura ile engelli memurların ataması 20 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’nun da katılması beklenen kura çekimi ile 4 bin 682 engelli memurun ataması yapılmış olacak. 2014 yılı EKPSS puanlarına göre yapılması beklenen atamalarla birlikte, kamuda çalışan engelli sayısının da 40 bini geçmesi bekleniyor.

2014-Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (EKPSS) sonucuna göre 16-24 Nisan 2015 tarihleri arasında engelli adaylarının tercihleri alınmıştı.

Aynı kura töreninde, engelliler dışında, Sosyal Hizmetler Kanunu hükümleri uyarınca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençler ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu hükümleri uyarınca şehit yakını, gazi ve gazi yakınları ile vazife malulleri ve yakınlarına tanınan istihdam hakkı kapsamında atamaların da gerçekleştirilmesi bekleniyor.

1 Ocak 2015 tarihi itibariyle Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdam Edilen Engelli Memurlara İlişkin Genel Dağılım (Devlet Personel Başkanlığı)

  Sayı
Mevcut Memur Sayısı

2.016.768

Engelli Kontenjanı % 3 (5) 60.731
Çalışan Engelli Memur Sayısı 36.165
Açık Engelli Kontenjanı 24.566

Bilgi Notu :

1)Emniyet Genel Müdürlüğünde Engelli Kontenjan Oranı Emniyet Hizmetleri Sınıfındaki Kadrolar Hariç Tutulmak Üzere %5 Olarak Uygulanmaktadır.

2)TBMM Genel Sekreterliği, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Mit Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ile Mahalli İdareler kadro ve pozisyonları bu sayılara dahil değildir.

3)2014/2 EKPSS-Kura sonucu kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilen 3.951 adayın atama işlemleri devam etmekte olup bu adaylardan ataması yapılanların bilgileri ilgili kamu kurumlarınca Başkanlığımıza bildirildiğinde istihdam edilen engelli memur sayısı 38.000 i geçecektir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.