logo yeni

ÜNİVERSİTE SINAVINDA DERECEYE GİRENLERE KAMUDA İŞ GARANTİSİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss 6Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversite sınavında belli bir sıralamaya giren öğrencilere kamuda iş garantisi verilmesi hakkında çalışma yapmayı planladıklarını belirtti.

Üniversite sınavında dereceye girenlere iş garantisi

Yükseköğretim Kurulu ile yapılacak çalışma çerçevesinde, üniversite sınavında ilk bine veya ilk iki bine giren ve temel bilimleri seçen öğrencilere kamu kurum ve kuruluşlarında iş garantisi verilmesi gibi konularda çalışacaklarını belirtti.

Asistanlık olabilir

Bu çerçevede sınavda dereceye girenlere, üniversitede asistanlık veya TÜBİTAK'ta sınırlı sayıda olmak üzere verilecek iş garantisi olabileceği belirtildi.

Başarılı öğrenciler uygulamalı bilimleri seçiyor

Bakan Işık, üniversite sınavına giren öğrencilerin, meslek seçerken öncelikle iş imkanlarına dikkat ettiklerini belirterek, böyle olunca da çok başarılı öğrencilerin matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümleri yerine uygulamalı bilimleri tercih ettiklerini ifade etti.

Işık, örneğin biyoloji veya kimya okuyacak başarılı öğrencilerin, bunun yerine tıp fakültelerini tercih ettiğini belirterek, "Bunları yönlendiren en önemli motivasyon gücü iş bulma imkanı. Bu bizim açımızdan, temel bilimler açısından bir handikap. Biraz da toplumsal statü de... Önceden bir fizikçiye bir matematikçiye gösterilen saygının, şu an da aynı şekilde gösterildiğini söylemek mümkün değil. Şimdi biz üniversite sınavında dereceye girerek, temel bilimleri seçen veya bu bölümlerde çift anadal yapan öğrencilerimize 2 bin liraya kadar burs veriyoruz. Bunun da çözüm olmayacağını biliyoruz ama hiç değilse ilk etapta tercih edenlerin sayısını bir miktar artırdı. Önümüzdeki dönemde YÖK'le bir çalışma daha yapıp, üniversite sınavında ilk bine, ilk iki bine giren ve temel bilimleri seçen öğrencilere kamuda iş garantisi gibi bazı konuların üzerinde çalışacağız. Diyelim ki üniversitede asistanlık gibi, diyelim ki TÜBİTAK'ta sınırlı sayıda olmak üzere iş garantisi gibi..." ifadelerini kullandı.

Fen edebiyat fakülteleri

Temel bilimleri seçen öğrencilerin şu anda dile getirdikleri bir problemin de öğretmenlik olduğunu belirten Işık, yeni öğretmen strateji belgesinde bu konuya yer verildiğini, bundan sonra, ilköğretimlerde çalışacak öğretmenlerin eğitim fakültelerinden, liselerde çalışacak öğretmenlerin ise fen edebiyat fakültelerinden mezun olanlardan seçileceğini anlatan Işık, "Tabii pedagojik formasyon almak kaydıyla, o doğru bir şey. Lise öğretmeninin fen fakültesi mezunu olmasının getireceği bir derinlik olur" dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.