logo yeni

7 BİN SOSYAL HİZMET UZMANI ALINACAK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

is meslek danismaniAile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 7 bin sosyal hizmet uzmanı alacaklarını açıkladı.

500 aileye bir uzman

İslam, Aile Sosyal Destek Programının(ASDEP) 4 ilde hayata geçtiğini vurgulayarak, uygulama nihai olarak “77 milyon vatandaşı kapsayacak ve her 500 aileye bir danışman düşecek şekilde yaygınlaştırılacak.” dedi.

KPSS ile birlikte ayrı sınav

İslam, bunun için sadece KPSS puanı ile değil özel sınavlara da tabi tutarak 7 bin sosyal hizmet uzmanı alacaklarını belirterek, “Sistem, aile içinde sorunlar kangren hale gelmeden, cinnete dönüşmeden müdahale edebilmemizi sağlayacak. Şu an pilot illerde uzmanlarımız camiden muhtarına, okuldan sağlık ocağına kadar birçok kurumla iç içe çalışıyor, riskli durumları tespit ediyor. Aileler ihtiyacına göre ilgili kuruluşlara yönlendiriliyor ve takip ediliyor.” İfadelerini kullandı.

Yetim aylığı uygulaması

Ayşenur İslam ayrıca, Türkiye'de ilk kez "yetim aylığı" programının başlatacaklarını, çalışmanın anne veya babasını kaybeden çocuklarla, babası askerde olan çocukları kapsayacağını belirtti. İslam, "Devletten eğitim hayatları bitinceye kadar yani 18 yaşına gelinceye kadar ayda 100 lira maaş alacaklar. Ödeme anne sağsa anneye, değilse ona bakan ebeveyne yapılacak" şeklinde konuştu.

CHP'nin seçim beyannamesinde yer alan vaatlerin, zamanında kendilerinin Meclis'e getirdiği düzenlemeler olduğunu belirten Bakan İslam, “Örneğin, "bebek sandığı" dedikleri şey, bizim "doğum yardımı" olarak Meclis'e getirdiğimiz düzenleme. Münakaşalarla daha dün Meclis'ten geçirdiğimiz yasayı, sanki hiç yokmuş gibi vaade dönüştürüp beyannamelerine koymuşlar. Çok şaşırtıcı doğrusu... Anneler, zaten 15 Mayıs'tan itibaren almaya başlayacak doğum yardımlarını.” dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.