logo yeni

SINAVSIZ 20 BİN MEMUR ALINDIĞI HABERİ DOĞRU MU?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ise girme 3Devlet Personel Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan 20 bin sınavsız memur alındığı iddialarını yalanladı.

Başkanlıktan yapılan açıklamada, "20 bin memurun sınavsız alındığı" yönünde bazı gazetelerde yer alan haberlerin tamamen asılsız, gerçekle bağdaşmayan ve kamuoyunu yanıltıcı nitelikte olduğunu bildirildi.

Kamu personel sistemine göre, kamu kurumlarının her yıl ne kadar atama yapabileceklerinin bütçe kanunlarıyla tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, sınavsız 20 bin memur alımı yapıldığı haberlerine ilişkin şu açıklamalara yer verildi:

"2015 yılında Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda bu rakam 36 bin olarak belirlenmişti. Bu yıl Ocak ve Nisan aylarında olmak üzere toplam 36 bin kadronun dağılımı yapılmış ve Devlet Personel Başkanlığı'nın resmi internet sayfasından duyurulmuştur. Bu izinlerin 15 bini Ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis edildi. Söz konusu rakamlar atama yapılan değil, 2015 yılı sonuna kadar kamu kurumlarının atama yapabilecekleri sayıları ifade etmektedir. Kamu kurumlarına dağıtımı yapılan atama izinleri KPSS merkezi alım yoluyla ve naklen atamalarda kullanılır. '20 bin memur açıktan alındı', 'açıktan atamalara ilave atamalar gerçekleştirildi' şeklindeki haberler tamamen asılsız, gerçekle bağdaşmayan ve kamuoyunu yanıltıcı niteliktedir."

Kamu kurum ve kurumlarına Ocak ayında 2015 yılı için verilen atama kontenjanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kamu kurum ve kurumlarına Nisan ayında 2015 yılı için verilen atama kontenjanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

NOT:Bu kontenjan rakamları, bazı sitelerde yer aldığı üzere, tahsis edilen kontenjanın hepsinin KPSS yoluyla alınacağı anlamını taşımamaktadır. Devlet memuriyeti, KPSS gibi konularda bilgi sahibi olmayan sitelerde yer alan açıklamaları dikkate almayınız.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.