logo yeni

HAKİMLİK SINAVINDA TARTIŞMA

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

hakimHakimlik sınavına giren avukat Cumhurbaşkanı ve sınav komisyonuna hakaretten tutuklandı.

Afyonkarahisar Barosu'na bağlı avukatlardan Umut Kılıç, geçen yıl yapılan hakimlik sınavı mülakatında başlayan tartışma sebebiyle açılan davada tutuklandı.

Kılıç’ın mülakatta elendiğini ve komisyonun tarafsız davranmadığını söylediği için başlayan tartışma sonunda Cumhurbaşkanı'na ve komisyona hakaret ettiği iddiasıyla tutuklandı.

Önceki gün yapılan adli yargı hakim ve savcı adaylığı sınavının mülakatına katılan avukat Kılıç,  ifade tutanaklarına göre, komisyon üyelerinin kimlik bilgileri ile ilgili sorularına komisyonun kendisini tanıdığını, geçen yıl girdiği sınavda 85 aldığını ancak mülakatta elendiğini, ikinci kez sınava da komisyona olan tepkisini göstermek için girdiğini söyledi.

Sistemin kayırmacı olduğunu ve hak edenin sınavı kazanmadığı iddiasını komisyona karşı dillendiren Kılıç, "Siz de hükümete yakın kişilersiniz. Bu çerçevede kanuni olarak değil sistemsel olarak hükümetten olan kişiler yeterliliğimi ölçemez" ifadelerini kullanınca, komisyon üyeleri Kılıç'tan dışarı çıkmasını istedi. Kılıç’ın konuşmasına devam etmesi üzerine komisyon üyeleri, mülakata devam edebilmek için konuyu değiştirdiler ve Kılıç'a avukatlık ile ilgili sorular sormaya başladı.

Ancak komisyonun sorularına yanıt vermeyen Kılıç, tepkisini sözleriyle göstermeye devam etmek istedi. Komisyon tarafından dışarda bekleyenlerin haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle uyarılan Kılıç, "Onların haklarını sistem ihlal ediyor, ben değil" karşılığını verince komisyon tarafından dışarı çıkması için bir kez daha uyarıldı. Tartışmanın devam etmesi nedeniyle polis çağıran komisyon üyeleri, Kılıç'ın Cumhurbaşkanı'na hakaret içeren sözler söylediğini belirterek tutanak tuttular.

Adliyeye sevk edilen Kılıç, ifadesinde "Cumhurbaşkanı'na hakaret içeren sözler söyledim ancak bu sözlerim Başbakanlığı dönemine ilişkindi" şeklinde ifade vermesine rağmen Cumhurbaşkanı'na ve komisyon üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Kılıç'ın avukatının da, avukatlık bürosu olan ve evli olan müvekkilinin tutuklanmamasını, gerekirse adli kontrolle serbest bırakılması talebi de reddedildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.