logo yeni

ÖNLİSANS 3001 KODU HAK ETTİKLERİ KADROLARI BEKLİYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss 6Önlisans mezunu olup KPSS sonucuna göre kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmeyi bekleyenler, kendilerine tanınan kontenjan azlığını ve atanamamaktan dolayı yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek, bundan sonra yapılacak yerleştirmelerde kadro dağılımının adaletli yapılmasını istiyorlar.

“Önlisans 3001 Ortak Kodu İçin Mücadele Grubu” olarak sorunlarına çözüm arayan önlisans mezunlarının, Sitemize gönderdikleri konuya ilişkin elektronik postada şu ifadeler yer alıyor:

Puanımızla hakettiğimiz kadroları istiyoruz

Önlisans memur adaylarına 2 yılda bir düzenlenen yüzbinlerce kişinin emek vererek hazırlandığı KPSS’de bir çok bölüme sınava girme hakkı verilmesine rağmen mezun oldukları bölümlerle ilgili herhangi bir kadro açılmamaktadır. Alın teri dökerek, çalışarak yüksek puan alan ve normal şartlarda atanması gereken binlerce genç, bu durumun yarattığı mağduriyetten ötürü verdikleri emeğin karşılığını alamamakta ve hak ettikleri memuriyet kadrolarına atanamamaktadırlar.

3001 için vahim tablo

Son olarak 2014 yılında gerçekleştirilen sınavda bölümünden kadro açılmayan binlerce genç umutlarını 3001 (herhangi bir önlisans bölümünden mezun olmak) ortak koduna bağlamış lakin alay edercesine, biz sizi sildik dercesine, 3001 koduna 20 gibi komik bir rakamla kadro verilmiş ve bundan önceki atamalar ve kadro dağılımı baz alındığında aldıkları puanlarla atanması gereken binlerce genç mağdur edilmiştir. Öyle ki, Kasım ayında yapılan merkezi atama sonucu 3001 91,9 puanda kalmıştır. Zaten olağanın çok altında gelen önlisans kadrolarının içinde adaletli bir dağılım yapılamamış ve belli başlı bir kaç bölüm kayrılarak sınava giren diğer adaylara büyük haksızlık yapılmıştır.

Eğer bu sistem hakedeni atıyorsa...

Önlisans kadroları birkaç bölüme dağıtılırken sınava giren ve aldıkları yüksek puanlarla kadro bekleyen diğer adayların düşünülmemesine, yokmuşlar gibi davranılmasına bir anlam veremiyoruz. Sınavda adaletli bir atama süreci yaşanması ve hak edenin atanması için teknik bilgi gerektirmeyen memur, ambar memuru, vhki, bilgisayar işletmeni, sekreterlik, şoförlük gibi kadroların bölüm gözetmeksizin önlisans ortak kod olan 3001 koduna ayrılması gerektiği gayet açıktır. Aksi takdirde sınava giren binlerce genç; bu sınavın adaletinden ve bu sistemin hak edeni seçen tarafsız bir sistem olduğundan kuşku duymaya başlayacak, sınava hazırlıkta verdiği emeğin karşılığını sorgulayacaktır.

Nitelikten bahsedilliyor ama...

Bahsi geçen kadroların hiç biri, bilgisayar kullanmayı bilmek dışında özel bir nitelik gerektirmemektedir ve içinde bulunduğumuz çağı göz önüne alırsak bu sınava giren ve atanacak kadar yüksek puan alan birinin ve dahi üniversite okumuş birinin bilgisayar bilmemesi hemen hemen imkansızdır ki üniversitelerin her bölümünde ve lise de halihazırda bilgisayar dersi verilmekte ve görülmektedir. Bu kadroların 3001 koduna ayrılması durumunda; bu kadroların kendi bölümlerine verilmesini isteyen arkadaşlarda puanları yettiği takdirde yine tercihte bulunabilecek ve atanabileceklerdir. Yani haklarının yenilmesi söz konusu değildir.

Hakeden atanmalı!

Bu nedenle sınava giren ve bölümünden alım yapılmayan,2014 Kasım da açıklanan kadrolarla hayalleri yerle bir edilen binlerce genç Haziran atamasında adaletli, hak edenin, yüksek puan alanın atandığı bir kadro dağılımı beklemektedir. Verdikleri emeklerin karşılığını alabilecekleri hakkaniyetli bir kadro dağılımı beklemekte en doğal haklarıdır. Bunun sağlanması adına öncelikle açıktan alımların son bulması ya da azami dereceye indirilmesi kadroların ve kurumların merkezi atamaya kaydırılması ve bu kadrolar içinde de adil bir dağılım yapılması gerekliliğini savunuyor ve yetkililerin bu yönde kararlar ve adımlar atacağını umuyoruz.

Yetkili ve ilgililerden ricamız

Bu konunun hakimi ve söz sahibi yetkililerden ve ilgililerden kadro dağılımda adaletin sağlanması adına teknik bilgi ve bilgisayar kullanma yetisi dışında özel bir nitelik gerektirmeyen önlisans kadrolarının 3001 koduna ayırmalarını ve Kasım ayında yaşanan mağduriyetin bir daha yaşanmaması, Haziran ayında daha adaletli bir atama dönemi yaşanması adına katkıda bulunmalarını bekliyoruz.

Önlisans 3001 Ortak Kodu İçin Mücadele Grubu

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.