logo yeni

CHP ATANAMAYAN ÖĞRETMEN SORUNUNU NASIL ÇÖZECEĞİNİ AÇIKLADI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen 11Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selin Sayek BÖKE, iktidar olurlarsa, internet sansürü için ayrılan ödeneği atanamayan öğretmenlere ayıracaklarını belirtti.

"Sosyal yardımda OECD gerisindeyiz"

Posta gazetesine konuşan Böke, “AKP ’nin sosyal yardımı iyi yaptığı sanılıyor. Aslında 10 yılda geri kaldık. Yardımlarda OECD ülkelerinin en altındayız. Geri kaldık çünkü yardımlar hak edene verilmedi. Siyasi malzeme şeklinde verildi. Biz sosyal demokrat partiyiz. Birinci önceliğimiz sosyal yardımı vermektir. En önemlisi de muhtaçlık durumunu ortadan kaldırmaya destektir. Ama muhtaç olduğu anda yardım verilir. Yaşlılıkta da iki katını vermek gerekiyor. Aile sigortasını da güncelleyerek açıklayacağız.”

"Doğum izninde ayrımı kaldıracağız"

Doğum izninin kadın istihdamına engel olmasını önlemek amacıyla ebeveynlik izninde kadın ve erkeği birbirinden ayıran düzenlemelere karşı olduklarını belirten Böke, “Doğum iznini kadın yerine erkek de kullanabilecek. İşverenin gözünde kadın daha maliyetli görünüyor. Oysa bizim yükümlülüğümüz ikisinin eşit birey olarak becerileri üzerinden tercih edilen bir çalışan olmasını sağlamaktır. Ayrıma yol açacak tüm unsurları ortadan kaldıracağız. Sağlıkta katılım payları? Tüm emeklilere tamamen kaldırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Atanamayan öğretmenlerin maaşı

Böke, 330 bin atanamayan öğretmen olduğunu vurgulayarak, “Ciddi de bir öğretmen açığı var. Dev kamu binalarına kaynak var da öğretmenler için mi yok? Örneğin; Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu var. İşleri interneti kesmek, sansürlemek. Bunun için yıllık 3 milyar lira harcanıyor. 3 milyar lira. Sansüre vereceğimiz 3 milyarı , öğretmene ayırırız. Benzer çok kaynak var. Öğretmene yatırım geleceğe yatırımdır. 330 bin öğretmeni hemen atayacağız. Öğretmenleri zengin etmeliyiz. Çünkü öğretmenler de bizi gelecekte zengin edecek. Vatandaşın kaygısını anlıyoruz. Parası yok. CHP’yi iktidara getirecek oyu verirlerse kime oy verdiklerini kimse onlara sormayacak. Vatandaşımız iyi ve onurlu bir hayatı hak ediyor. Bunun için de CHP iktidara gelmeli.” şeklinde konuştu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.