logo yeni

KAMUDA İŞE GİRECEKLERE ONAY VERMEK İÇİN BAŞBAKANLIKTA BİRİM KURULDU MU?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ise girmeKamu kurum ve kuruluşlarında işe giriş sınavlarını kazananların Başbakanlıkta oluşturulan özel bir birimin onayından geçmeden atanamadığı iddiaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırıldı.

Milletvekili Sinan OGAN tarafından verilen soru önergesinde; kamuda yapılan sınavları kazananların işe başlaması konusunda Hükümetin ‘Başbakanlık onayı’ alınması konusunda ‘gizli’ bir talimat gönderdiğine ilişkin iddiaların basındaki haberlerde yer aldığı, onay verilecek kişilerin belirlenmesi için Başbakanlıkta özel bir birim oluşturulduğu, bu birimden olur almayan adaylara kamunun kapatıldığı, bu durumun kamudan bağımsız kurullara ve yurtdışına yüksek lisansa gönderileceklerin belirlenmesine kadar uzandığı belirtilerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin bazı sorular sorulmuştu.

Soru önergesine Bakan ÇELİK tarafından verilen cevapta şöyle denildi:

Kamu kurum ve kuruluşlarına personel seçimini iki şekilde değerlendirmek gerekir. (B) grubu kadrolar olarak adlandırılan kadrolara (memur, hizmetli, veri hazırlama kontrol işletmeni vb.) alımlar, merkezi sınav ve merkezi yerleştirme işlemleri ile gerçekleştirilmektedir. Bu sürecin her aşamasında adaylar yetkili kurumlardan bilgi alabilmektedirler. Ayrıca uzmanlık, müfettişlik ve denetmenlik gibi ( A) grubu kadrolar olarak adlandırılan kariyer mesleklere ilişkin sınavlar ise kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu meslek gruplarında kamu kurum ve kuruluşları Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)’ndan belli bir puan almayı ilgili kurum sınavlarına başvurabilmek için ön şart olarak isteyebilmektedirler. İlgili puana sahip olan aday, başvurusu neticesinden kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerçekleştirilen (yazılı ve/veya sözlü) sınavlara katılabilmektedirler. Kariyer mesleklere giriş sürecinin her aşaması (yazılı ve/veya sözlü) da yargı denetimine açıktır.

Diğer taraftan söz konusu Soru Önergesinde bahsedilen Devlet kurumlarında sınavları kazananların işe başlaması için “Başbakanlık onayı” alınması şeklinde bir düzenleme ve bu yönde bir gizli talimat verilmesi söz konusu değildir.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.