logo yeni

KPSS'DE SORULARI HAZIRLAYAN KİŞİ SIZDIRDI İDDİASI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

bilgisayar isletmeni2010 yılı KPSS soruşturması devam ederken, soruları kimin sızdırdığı ile ilgili yeni iddialar gelmeye devam ediyor.

Soruşturma kapsamında ÖSYM’den bazı bilgisayarlar da incelemeye alınırken, savcılık tarafından incelenmesi amacıyla TÜBİTAK’a gönderilen 17 adet disk imajlarından bir tanesinde bulguya ulaşıldığı belirtildi.

Soruları hazırlayan kişi

TÜBİTAK tarafından hazırlanan ve savcılığa iletilen inceleme raporuna göre, soruları sızdıran kişinin ÖSYM’de sözel soruları hazırlayan bir çalışan olduğu bulgusuna yer verildi.

ÖSYM'den ayrılmış

Soruları sızdırdığı iddia edilen çalışanın 2012 yılından sonra ÖSYM’deki görevinden ayrılarak, bir Üniversitede Dış Ticaret Programı alanında öğretim görevlisi olduğu öğrenildi.

TÜBİTAK’ın savcılığa ilettiği raporda, soruşturmada şüpheli olarak da ismi geçen kişinin hangi sorulara ne şekilde ve hangi tarihlerde eriştiği de ayrıntılı olarak aktarıldı.

Bilgisayarı flash bellek kullanımına açık

TÜBİTAK’ta yapılan incelemede, soruları sızdırdığı iddia edilen kişinin bilgisayarının flash bellek kullanımına kapalı olması gerekirken açık olduğu, ayrıca “TABSERVER” isimli ÖSYM’de soruların tutulduğu ana bilgisayara da defalarca eriştiği tespiti edildi. Ayrıca raporda, erişimlerin bir yandan “soru hazırlama” bağlamında normal erişim bilgilerini içerdiği belirtilirken, diğer yandan da bilirkişi tarafından “anormal” olarak değerlendirilen birtakım aktiviteler olduğu da saptandı. İncelenen bilgisayar diskinin kayıt defteri üzerinde yapılan incelemelerde de bilgisayara bir adet USB bellek takıldığı belirlendi. ÖSYM soru hazırlama uzmanlarının normalde sadece kendi alanları ile ilgili sorulara erişebilmesine rağmen, Açıkgöz’ün kendi alanı dışındaki sorulara eriştiği, bu soruları kendi bilgisayarına indirdiği ve şifrelediği de belirtildi.

Sızıntının şifresi ‘HECE’

TÜBİTAK uzmanları Açıkgöz’ün bilgisayarındaki “76CC194D.docx” dosyasının şifresinin “HECE”, “4F464C59.docx” dosyasının şifresinin de “BURC” olduğunu saptadı. 20 Mayıs 2010 tarihinde şifrelendiği tespit edilen dosyaların 1 tanesinde 116 bin 69 kişinin girdiği 2010 yılı Dikey Geçis Sınavı (DGS) sorularının bulunduğu ve toplamda 78 sorudan 54’ünün 2 ay sonra yapılan sınav soruları ile birebir örtüştüğü görüldü. Dosyanın da sisteme 5 Mayıs’ta kaydedildiği ve sınavın ise 4 Temmuz 2010’da yapıldığına dikkat çekildi.

ALES ve ALS sınavllarına da erişmiş

Diğer dosyada ise 58.350 adayın girdiği Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı’na (ALS) ait sözel soruların 30’unun yer aldığı ortaya çıktı. Tüm soruların tutulduğu “TABSERVER” bilgisayarına olan erişim bilgilerinde ise 251 bin kişinin katıldığı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (ALES) tüm sorularına sınav tarihinden önce erişildiği ortaya çıktı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.