logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI DEĞİŞEBİLİR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

Londra'da Pearson Ölçme Merkezi'yle sınav sistemini geliştirmek için görüşme yapan Ösym Başkanı Prof.Dr. Ali Demir' in anlaşmaya vardığı, yeni sistemde doğru şık yerine yazılı cevap isteneceği öğrenildi.

Bu çerçevede Pearson ile açık uçlu soru sistemini hayata geçirmek için çalışacaklarını vurgulayan Ösym Başkanı, "Bu sistemle kopya çekmenin önüne geçebileceğiz.

Ezbercilikten uzak bireyler yetiştirmek için öğrencilerin yorumlama yeteneğini geliştirecek bir yöntem üzerinde çalışıyoruz. Yazılı sınavların merkezi olarak değerlendirilmesini sağlamak istiyoruz" dedi. Test usulü sınavda bazı sınav çetelerinin para karşılığında soruları sızdırması, teknolojik cihazların yardımıyla adaylara doğru cevapları şıkları okuyarak ulaştırdığı olaylar yaşanmıştı. Açık uçlu sınavda kopya mümkün olmayacak" dedi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

İngiltere ve daha birçok ülkede uygulanan "açık uçlu sınav sistemi", sınava giren öğrencinin karşısına gelecek şıklar içerisinden seçim yapmadığı, doğrudan cevabı kendisinin yazdığı bir yöntem.

Pearson'ın İngiltere ile ABD'de lise ve üniversitelerde kullandığı sistemde yazılı sınavlar otomatik olarak "Bilgi Analizi Teknolojileri" (KAT) adlı bir bilgisayar programıyla değerlendiriliyor.

Bu sistem yazılı sınavlarda dil bilgisi, kelime kullanımı ve hatta eleştirel kalite gibi kriterlerde de ölçüm yapabilme kapasitesine sahip. Açık uçlu sorular adaylarda kritik düşünme, karar verme ve problem çözme alışkanlıklarının gelişmesine de katkı sağlıyor. Kuruluşun raporuna göre bilgisayar çoğu zaman insan değerlendirmesinden daha iyi sonuç veriyor.

ÖNCELİK YABANCI DİL SINAVINDA

Başkan Ali Demir'in Londra temasları konusunda açıklamada bulunan bir Ösym yetkilisi, söz konusu görüşmede öncelikle yabancı dil sınavlarının ele alındığını açıkladı.

Uğur Dershaneleri Genel Müdürü Alparslan Alemdar ise "Öğrenci sayısının milyonları bulması, açık uçlu soruların değerlendirilmesi önündeki en büyük engeldir. Örneğin YGS'yi açık uçlu sorularla yapmak neredeyse olanaksız. Belki de bu nedenle bakanlık YGS yerine olgunluk sınavını düşünmektedir. Açık uçlu sorular bilinen klasik sınav sistemidir. Aday soruları şıklar olmadan çözerek veya cevaplayarak yapar" dedi.

ÖSYM' nin açık  uçlu soru sistemine geçip geçmeyeceği merakla bekleniyor. Son zamanlarda yapılan her sınav için çıkan şaibeler düşünüldüğünde bu sistemin spekülasyonu ve sınav sistemine güveni daha da azaltması muhtemel görünüyor.

haberler.com

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.