logo yeni

KPSS DIŞI VE SÖZLÜ SINAVLA MEMUR ALIMINA SON VERİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss 4Kamu kurum ve kuruluşlarının merkezi yerleştirme dışında açıktan ya da sözlü sınavla memur alımı da yapabilmelerinin yarattığı haksızlığın sonlandırılması için çalışma yapılıp yapılmadığı konusunda verilen soru önergesi cevaplandırıldı.

Milletvekili Ali ÖZ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde, merkezi yerleştirme dışında ve sözlü sınavla personel alımının yarattığı sıkıntılara dikkat çekerek; “Kurumların merkezi alımlardan çıkarılıp açıktan alım yapar hale getirilmesi ile mülakata dayalı memur alım sistemi tekrar gözden geçirilerek bu haksız atamalara bir son verilmesi için yapılması düşünülen çalışmalarınız var mıdır?” diye sormuştu.

Soru önergesine Bakan Faruk ÇELİK imzalı yazı ile verilen cevapta şöyle denildi:

“Bilindiği üzere, KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinde Bakanlığımızca kamu kurum ve kuruluşlarının yerleştirme talepleri toplanmakta, bu talepler yürürlükte bulunan mevzuat, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK Başkanlığı Kararları dikkate alınarak değerlendirilmekte ve bir tercih kılavuzu oluşturularak ÖSYM Başkanlığına gönderilmektedir. Hazırlanan tercih kılavuzu ÖSYM Başkanlığınca yayımlanmakta ve adayların tercihleri alındıktan sonra, adayların KPSS puanları ve bu tercihleri doğrultusunda yerleştirme gerçekleştirilmektedir.

KPSS merkezi yerleştirme işlemleri yukarıda belirtildiği şekliyle 2002 yılından beri gerçekleştirilmekte olup, bu yıllar içerisinde yapılan yerleştirme işlemleri neticesinde yerleştirme yapılan kurumlarca sistemin işleyişine ilişkin aksayan yönler veya sisteme eklenmesi gerekli yeni unsurlar bildirilmektedir. Bakanlığımızca kamu kurum ve kuruluşlarınca sisteme yönelik bildirimler ve talepler dikkate alınmakta ve sistemde gerekli değişiklikler yapılmaktadır.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.