logo yeni

ATAMA BEKLEYEN MÜHENDİS VE VETERİNERLER 13 MART'TA EYLEM YAPACAK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

veteriner hekimİzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, Meclis'te atama bekleyen mühendis ve veterinerlerle birlikte basın toplantısı düzenledi.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na atama bekleyen mühendis, veteriner, tekniker ve teknisyenlerin sorunlarını gündemde tutmaya devam edeceklerini ve CHP olarak bu konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Türkiye'de tarımın araştırma ve geliştirme yatırımları yapılarak teknolojiyle tanıştırılmasına ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Türeli, ancak bu işleri yapmak için nitelikli, bu konuda eğitim görmüş personele ihtiyaç olduğuna işaret etti.

Bu sektörde ciddi eleman ihtiyacı bulunduğuna dikkati çeken Türeli, "Ama 'bütçeye yük gelecek' adı altında bugün atanmayı bekleyen, eğitim gördükleri alanda çalışmak isteyen insanlar ne yazık ki kadrolara atanamıyorlar" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 20 bin açığı olduğunun söylendiğini vurgulayan Türeli, şöyle devam etti:

"Fakat ne yazık ki arkadaşlarımız kadrolara alınmıyorlar. Şu anda 70 bin tarım ve hayvancılık alanında atama bekleyen mühendis, tekniker ve teknisyen var. Arkadaşlarımıza 2013'te 5 bin 567 kadro sözü verilmiş ancak 490 atama yapılmış. 2014'te de 2 bin kadro sözü verilmiş yalnızca 4 kişinin ataması yapılmış. Bir taraftan kadro ihtiyacı olduğunu biliyoruz ama bu kadro taleplerini karşılamayan bir bakanlıkla karşı karşıyayız. Arkadaşlarımız ilk planda 20 bin kişilik bir kadro atamasını talep ediyorlar. Bu kadroların da gıda, ziraat, su ürünleri mühendisleri, veteriner, teknisyen ve tekniker kadroları arasında dağıtılması talepleri var. Her sene aynı şekilde belli bir kadro açılmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz."

CHP olarak bu konunun takipçisi olacaklarını belirten Türeli, bu durumu geçmiş dönemlerde ve bu senede bütçe döneminde gündeme getirdiklerini ve getirmeye devam edeceklerini belirtti.

Türeli, gazetecilerin Plan ve Bütçe Komisyonu'na yeni bir torba tasarının geleceğini ve tasarının görüşmeleri sırasında atama olaylarının gündeme getirilip getirilmeyeceğine ilişkin sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Bütçe döneminde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda 20 bin kadronun açılması için önergeleri verdik fakat reddedildi. Sonrasında da her vesileyle komisyona gelen torba kanunlarda ve diğer kanunlarda bu konuyu gündeme getiriyor, gündemde tutuyoruz. Şu anda komisyona tekrar bir torba gelirse ki torba gelmesini istemiyoruz ve artık bu torba yasaların ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz, bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz. Bu konuya ilişkin verilmiş soru önergelerimiz, Meclis araştırmalarımız var. Aynı zamanda da ben tekrar bir kanun teklifi de veriyorum."

Basın toplantısının sonunda atanmayı bekleyen mühendis ve veterinerler 19 Mart Perşembe günü Abdi İpekçi Parkı'nda toplanacaklarını ve sözün bittiği yerde olduklarını belirterek ağızlarını siyah bantlarla kapattılar.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.