logo yeni

TÜRK SAĞLIK-SEN TAŞERON ŞOFÖR ALIMINA KARŞI ÇIKTI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

turk saglik senTürk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ambulanslara 3 Bin taşeron şoför alınması ile ilgili teknik şartname ve alım şartlarının açıklandığına dikkat çekerek açıklamalarda bulundu.

Kahveci, Sağlık Bakanlığının taşeronlaşmada hız kesmediğini, acil sağlık hizmetlerinde de taşeronlaşmaya gidildiğini belirterek, "Bu kapsamda 3 Bin Ambulans şoförünün taşeron olarak çalıştırılması için ihale süreci başlatıldı. Alım şartları ve teknik şartname ilan edilerek bu konuda talimat verildi. Sağlık hizmetlerinde görevli tüm çalışanların kadrolu olması gerekirken Bakanlığın işi taşerona kadar götürmesi kabul edilemezdir. Bakanlık bu yanlıştan vazgeçmelidir.” dedi.

Mevcut Şoför Sayısının 2.5 Katı Taşeron Şoför Alınacak

112’lerdeki personel eksikliği çözümünün böyle olmaması gerektiğine dikkat çeken Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Hiç şüphesiz ki 112 acil sağlık hizmetlerinde personel eksikliği vardır. Fakat bu eksikliğinin giderilmesi için getirilecek çözümün Çalışma Bakanı'nın tabiri ile 'çağdaş kölelik' diye tarif edilen taşeron çalıştırma olması kabul edilemez. 112'lerde kadrolu şoför sayısı toplam bin 200'dür. Şoför sayısının 2.5 katı taşeron şoför alınarak çalıştırılmak istenmesi kabul edilemez. Bu ambulanslarda çalışma hayatını alt üst edecek bir durum ortaya çıkaracaktır.” dedi.

Şoförle başlayan taşeronlaşmanın tüm 112’lerin taşeronlaşması için atılan bir adım olacağını belirten Kahveci “Dün ambulanslar için ihale çıkarılmıştı. Bugün şoförler taşeron oluyor. Yarın bir sonraki adım tümüyle özelleştirme ve kamu çalışanlarının görevlerine son verme olacağı da açıktır. Nitekim memurların iş güvencesini kaldırılmak lazım diye iktidar seslendiriyor. Bu tür alımlarla da bunun önü açılmak, zemin hazırlanmak isteniyor” ifadelerini kullandı.

KPSS' ye göre istihdam yapılmalıdır

Binlerce genç sağlık çalışanının atama beklediğini kaydeden Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de atanamayan sağlıkçılar gerçeği var. Tıbbi Sekreterlikten mezun arkadaşlar eylemler yapıyor. Daha birçok bölümden genç arkadaş atanmak istiyor. Ortada böyle bir talep, Bakanlığında böyle bir ihtiyacı varken ısrarla taşeron alımı yapılması kabul edilemezdir. Sağlık Hizmetlerinde, personel ihtiyacı için yapılacak iş, KPSS sonuçlarına göre 657 sayılı Devlet Memurluğu güvencesine sahip bir şekilde personel istihdam etmektir.”

Türk Sağlık-Sen olarak 13 Martta Güvencesiz ve kuralsız çalıştırmaya da tepki olarak iş bırakacaklarını kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci tüm çalışanlara ortak tepki göstermeye ve eyleme katılmaya davet etti. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.