logo yeni

CHP'DEN ALTERNATİF ÖĞRETMEN ATAMASI TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen 10Hükümet tarafından 47 bin öğretmen alımının ilk adımı olarak TBMM’ye sevk edilen kanun tasarısı taslağına muhalefetten cevap geldi.

CHP Grup Başkanvekili Akif HAMZAÇEBİ, dünkü tasarının ardından 150 bin öğretmen ataması yapılmasını öngören kanun teklifi verdi.

Kanun teklifi ile 23 Nisan 2015 tarihine 150 bin öğretmen ataması yapılması öngörülürken, iktidar partisinin teklife destek vermesi mümkün görünmüyor.

Teklifin gerekçesinde, mevcut öğretmenlerin olumsuz etkilere maruz bırakılmalarının yanı sıra yeni mezun öğretmen adaylarının, ülke genelinde şiddetli öğretmen ihtiyacı bulunmasına rağmen kadrolarına atanmadıkları, bunun yapısal sorun oluşturduğu, bu nedenle yeni öğretmen kadrolarının kullanımını olanaklı kılan kanun teklifinin TBMM gündemine taşınması ve teklifin hızla kanunlaşması gerektiği belirtildi.

Kanun teklifinin metni:

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 25.8.2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 2- Ekli (1) sayılı listede yer alan kadrolar ihdas edilerek 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) sayılı cetvelin Milli Eğitim Bakanlığına ait bölümlerine eklenmiştir.

(2)Öğretmen unvanlı kadrolardan 150.000 adedine, 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 7 nci maddesi ve 22.12.2014 tarihli ve 6583 sayılı 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu kapsamında yapılan atamaların dışında 23.04.2015 tarihine kadar atama yapılır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.