logo yeni

BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ ATAMALARI KONUSUNDA ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen-4Biyoloji Öğretmeni atamalarında yaşanan kadro sıkıntısı nedeniyle ortaya çıkan ekonomik ve sosyal mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi.

Milletvekili Mahmut TANAL ve Milletvekili arkadaşları, atanamayan Biyoloji Öğretmenlerinin yaşadıkları sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla Meclis Araştırması açılması için Meclis Başkanlığına önerge verdiler.

Önergenin gerekçesinde; “Eylül 2014’de açıklanan Öğretmen atama kontenjanlarına göre Biyoloji Öğretmenliği bölümüne 978 kontenjan verilmiştir. Ancak 9 bine yakın mezunu olan bu bölüme verilen kontenjan sayısı Biyoloji Öğretmenliği bölümünden mezun olan vatandaşlarımızı ekonomik ve sosyal olarak olumsuz yönde etkilemiştir.

Biyoloji Öğretmenlerinin atanma yüzdeleri yüzde 11,45 olup oldukça düşüktür. Ve bu vatandaşlarımızın yüzde 88,55’inin mağdur edildiği açıktır.

2012 senesinde getirilen 4+4+4 eğitim sistemi birçok sınıf öğretmeninin norm fazlası olmasına sebep olmuştur. Bu yüzden de yaklaşık 42 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olduğu için farklı branşlara geçirilmiştir. Bu durumdan Biyoloji Öğretmenliği bölümü de olumsuz yönde etkilenmiş olup 642 sınıf öğretmeni bu bölüme geçiş yapmıştır.

Biyoloji Dersi Milli Eğitim Bakanlığı müfredatının mihver derslerinden birisidir.

Şöyle ki; biyoloji dersi özellikle teknolojik gelişim için temel ders niteliği taşımaktadır. Bu dersi iyi idrak edemeyen nesillerin Türkiye’ye bilimsel, tıbbi ve teknolojik herhangi bir katkı sunması düşünülemez. Bu çerçevede öncelikle Biyoloji Öğretmenlerinin ekonomik ve sosyal koşullarının düzeltilmesi gerekmekte olup, bu öğretmenlerimize daha fazla kadro verilmelidir.” denilerek, Biyoloji Öğretmenlerinin ekonomik ve sosyal sıkıntılarının tespit edilerek bu sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.