logo yeni

POLİS OLMA YAŞI YENİDEN YÜKSELTİLİYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

polisHalen TBMM’de ilgili komisyonda görüşmeleri devam eden Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dâir Kanun Tasarısının polis olmaya ilişkin yaş şartında değişiklik yapıldı.

İçişleri Komisyonu tarafından görüşmeleri devam eden, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu görüşmelerinde AKP ve MHP’ li komisyon üyelerince verilen önerge ile yaş şartı yükseltildi.

26 dan 28 e çekildi

Tasarının Meclis’e sevk edildiği ilk hallinde, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almayan erkek ve kadın adaylar arasından polis alımı yapılacağı belirtilmekteydi. Halen mevcut düzenlemeye göre, sınav tarihi itibarıyla 28 yaşından gün almayan erkek ve bayanlar ile askerliğini yapmış 30 yaşından gün almamış erkek adaylar arasında yapılacak seçme sınavında başarılı olanlar, polis meslek eğitimine alınıyor.

Verilen önergeye göre, kanun tasarısının son haliyle yasalaşması durumunda, KPSS'de bakanlıkça belirlenecek taban puanı alanlar arasından sınavın yapıldığı yılın, 31 Aralık tarihi itibarıyla 28 yaşından gün almayan erkek ve kadın adaylar arasından, sınavda başarılı olanlar polis meslek eğitim merkezlerine alınacak. Böylece 26' ya düşürülmesi planlanan yaş şartı yeniden 28' e çekilmiş olacak.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.