logo yeni

ATANAMAYAN MATEMATİK ÖĞRETMENLERİYLE İLGİLİ MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen-2Matematik Lise Öğretmenlerinin atanamaması ve kadro sıkıntısı çekmesi nedeniyle ortaya çıkan ekonomik ve sosyal mağduriyetlerinin giderilmesi için Meclis Araştırması açılması istendi.

Atanamayan Matematik Lise Öğretmenlerinin sorunlarının çözümü için Milletvekili Mahmut TANAL ve Milletvekili arkadaşları tarafından Meclis Başkanlığına sunulan Meclis Araştırması Önergesinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

Eylül 2014’de açıklanan Öğretmen atama kontenjanlarına göre Matematik Lise Öğretmenliği bölümüne 1290 kontenjan verilmiştir. Ancak 18 bine yakın mezunu olan bu bölüme verilen kontenjan sayısı Matematik Lise Öğretmenliği bölümünden mezun olan vatandaşlarımızı ekonomik ve sosyal olarak olumsuz yönde etkilemiştir.

Matematik Lise Öğretmenlerinin atanma yüzdeleri yüzde 7,20 olup oldukça düşüktür. Ve bu vatandaşlarımızın yüzde 92,80’inin mağdur edildiği açıktır.

2012 senesinde getirilen 4+4+4 eğitim sistemi birçok sınıf öğretmeninin norm fazlası olmasına sebep olmuştur. Bu yüzden de yaklaşık 42 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olduğu için farklı branşlara geçirilmiştir. Bu durumdan Matematik Lise Öğretmenliği bölümü de olumsuz yönde etkilenmiş olup 1000 sınıf öğretmeni bu bölüme geçiş yapmıştır.

Matematik Lise Dersi Milli Eğitim Bakanlığı müfredatının mihver derslerinden birisidir.

Şöyle ki; Matematik tüm bilimlere temel oluşturan bir bilimdir. Matematiği iyi bilmeyen bir nesil diğer bilimlere de hakim olamaz, ülkemizin büyümesine ve kalkınmasına fayda sağlayamaz. Bu nedenle de öncelikle Matematik Öğretmenlerinin ekonomik ve sosyal problemlerinin çözülmesi, bu vatandaşlarımıza daha fazla kontenjan vererek mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.